Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Očima odbornice: Vánoční svátky před sto lety a dnes

Zdraví

  6:53
Vyslovte při čtení tohoto textu slovo Vánoce. Zavřete oči a sledujte pozorně – jaké myšlenky a slova vám naskočí? Je nějaký rozdíl mezi tím, jak vnímáme Vánoce dnes a jak tomu bylo před sto lety? Myslím, že ano. Troufám si odhadnout, že Vánoce v roce 1918 i přes nedostatek jídla vzbuzovaly v lidech pocity euforie, pohody, štěstí.

Sváteční večeře (ilustrační foto) foto: Shutterstock

A dnes – v období blahobytu a hojnosti – už často nevíme, co by: mnoha ženám naskočí negativní slova typu „Ježíšmarjá, to zase přiberu, to bude katastrofa“.

Místo abychom si pochutnali v rozumné míře na tradičním, osvědčeném a členy rodiny oblíbeném cukroví, inovujeme recepty v duchu syrové stravy, řešíme lepek, bio a dalších zbytečnosti. Většinou však neřešíme množství. Podléháme prostředí, které nás nabádá ke konzumaci ohromného množství jídla, abychom pak zase nechali od ledna prostor obchodníkům s hubnutím, aby na nás mohli útočit svými slogany „S námi lehce, snadno a natrvalo“.

A tak vám nabízím pro pohodově strávené zbývající dny do konce roku a pro celý rok 2019 

Prohlášení nezávislosti na světě posedlém hubnutím, které by vás mohlo vrátit do doby před sto lety. Vybírejte z následujících bodů zejména ty, které se týkají právě vás. 

1. Přestanu být součástí světa posedlého váhou, tvarem těla a potravinami rozdělenými na superpotraviny a jedy.

2. Reaguji na potřeby svého těla a ne na potřeby fanatiků či obchodníků s hubnutím.

3. Jídlo nepoužívám jako záplatu na emoce. Pokusím se emoci pojmenovat, zamyslet se nad jejím poselstvím, přijmout ji a řešit ji jinak než jídlem. Zabývám se nejen tím co jím, ale jak jím a proč jím.

4. Když jím, tak jím – vědomě si jídlo vychutnávám všemi smysly. Vědomé jedení mně pomůže nejen uvědomit si, kdy už mám dost, ale také rozeznat kvalitní jídlo od nekvalitního. 5. Snažím se své tělo hýčkat a dopřávat mu přiměřeně kvalitní jídlo, příjemný pohyb, dostatek odpočinku a spánku. 6. Přijímám své tělo takové, jaké je, a jsem vděčná/ý svému tělu za to, co pro mě každý den dělá.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...