Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Očima odbornice: Vánoční svátky před sto lety a dnes

Sváteční večeře (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sváteční večeře (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Vyslovte při čtení tohoto textu slovo Vánoce. Zavřete oči a sledujte pozorně – jaké myšlenky a slova vám naskočí? Je nějaký rozdíl mezi tím, jak vnímáme Vánoce dnes a jak tomu bylo před sto lety? Myslím, že ano. Troufám si odhadnout, že Vánoce v roce 1918 i přes nedostatek jídla vzbuzovaly v lidech pocity euforie, pohody, štěstí.

A dnes – v období blahobytu a hojnosti – už často nevíme, co by: mnoha ženám naskočí negativní slova typu „Ježíšmarjá, to zase přiberu, to bude katastrofa“.

Místo abychom si pochutnali v rozumné míře na tradičním, osvědčeném a členy rodiny oblíbeném cukroví, inovujeme recepty v duchu syrové stravy, řešíme lepek, bio a dalších zbytečnosti. Většinou však neřešíme množství. Podléháme prostředí, které nás nabádá ke konzumaci ohromného množství jídla, abychom pak zase nechali od ledna prostor obchodníkům s hubnutím, aby na nás mohli útočit svými slogany „S námi lehce, snadno a natrvalo“.

A tak vám nabízím pro pohodově strávené zbývající dny do konce roku a pro celý rok 2019 

Prohlášení nezávislosti na světě posedlém hubnutím, které by vás mohlo vrátit do doby před sto lety. Vybírejte z následujících bodů zejména ty, které se týkají právě vás. 

1. Přestanu být součástí světa posedlého váhou, tvarem těla a potravinami rozdělenými na superpotraviny a jedy.

2. Reaguji na potřeby svého těla a ne na potřeby fanatiků či obchodníků s hubnutím.

3. Jídlo nepoužívám jako záplatu na emoce. Pokusím se emoci pojmenovat, zamyslet se nad jejím poselstvím, přijmout ji a řešit ji jinak než jídlem. Zabývám se nejen tím co jím, ale jak jím a proč jím.

4. Když jím, tak jím – vědomě si jídlo vychutnávám všemi smysly. Vědomé jedení mně pomůže nejen uvědomit si, kdy už mám dost, ale také rozeznat kvalitní jídlo od nekvalitního. 5. Snažím se své tělo hýčkat a dopřávat mu přiměřeně kvalitní jídlo, příjemný pohyb, dostatek odpočinku a spánku. 6. Přijímám své tělo takové, jaké je, a jsem vděčná/ý svému tělu za to, co pro mě každý den dělá.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?