Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
2. dubna 2014 6:34 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Ve které zemi lidé nejvíce sportují? Evropě kralují Španělé

Sport (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sport (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Fyzická aktivita je buďto potěšením, nebo závazkem, který si lidé dávají, aby se udrželi ve formě. Nedávný průzkum, o němž píše francouzský server Gentside, ukázal, ve kterých zemích se sportuje nejvíce.

Průzkumu realizovaného firmou TomTom se zúčastnilo přes 8000 osob z osmi zemí: Velké Británie, Nizozemska, Francie, Španělska, Itálie, Švédska, Německa a Spojených států.

Na začátku roku si mnoho lidí dalo předsevzetí, že začne se sportem nebo bude sportovat ještě více než dosud. Ukazuje se však, že počet osob, které hodlají sportovat, je výrazně vyšší než počet těch, kdo pak skutečně sportují. Průzkum odhalil, že 72 procent sledovaných osob mělo dobré úmysly pustit se do sportování, ale jen čtyři procenta z nich svému závazku dostála.

V čele žebříčku zemí, kde se sportuje nejvíce, jsou - bez velkého překvapení - Spojené státy, kde se lidé věnují sportu asi 135 dní v roce. První v Evropě jsou Španělé, za nimi následují Francouzi a poslední v této klasifikaci jsou Nizozemci, kteří sportují jen 93 dní v roce. Ukázalo se rovněž, že se sportu lidé nejvíce věnují v lednu a v září a samozřejmě na jaře, kdy jsou vedeni snahou vypadat pak v létě v plavkách co nejlépe.

Běžec- ilustrační

Jsme-li plni dobrých úmyslů a rozhodnutí, zvyšuje to po celý rok naši motivaci, a tedy i fyzickou aktivitu. Hlavním cílem je cítit se dobře ve vlastním těle, i když u žen je hlavní motivací shodit přebytečné kilogramy. Po tom touží 41 procent žen, ale jen 28 procent mužů. Autoři průzkumu to vysvětlují tím, že 33 procent žen znepokojuje to, jak jim padnou šaty, zatímco podobné starosti má jen 16 procent mužů.

Kromě toho 58 procent sledovaných osob uvedlo, že v uplynulých 12 měsících chodily co nejvíce, aby si zachovaly nebo posílily zdraví, 65 procent tvrdilo, že pilo více vody, 53 procent dodržovalo zdravou životosprávu a 42 procent cvičilo.

Francie holduje fotbalu

Mezi muži a ženami jsou zde mírné rozdíly. Zatímco ženy věnují více pozornosti zdravé výživě a pijí více, muži kladou důraz na sport především z toho důvodu, aby se udrželi ve formě a posílili svalstvo.

Ve Francii je, pokud jde o sportování, na prvním místě fotbal. Ten však je převážně mužským sportem: věnuje se mu jen 4,5 procenta žen. Na druhém místě je tenis, kde už mají ženy větší slovo: jejich podíl tu tvoří 30 procent. Naopak jízda na koni, která je na třetím místě, se zdá být především ženským sportem: z těch, kdo se tomuto sportu věnují, tvoří 82,5 procenta ženy. Následuje judo a basketbal. Další aktivitou, která přitahuje velký počet lidí, je jogging. Ve Francii ho provozuje více než deset milionů osob.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...