Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Kytičky proti rakovině jdou letos na boj s rakovinou ledvin

Skauti prodávají žluté květy měsíčku lékařského na boj s rakovinou (archivní foto z roku 2001) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skauti prodávají žluté květy měsíčku lékařského na boj s rakovinou (archivní foto z roku 2001) | foto: Lidové noviny

Již od rána se plní ulice dobrovolníky, kteří v rámci Českého dne proti rakovině prodávají žluté kytičky měsíčku lékařského s oranžovou stužkou. Tématem letošní sbírky jsou nádorová onemocnění ledvin, v jejichž výskytu se Česká republika dostala v celosvětovém srovnání na první místo.

"Nádor ledvin není jednoznačně preventabilní. Jedním z nejrizikovějších faktorů vzniku tohoto typu nádorového onemocnění je kouření. Negativní roli hraje ale také mizerný pitný režim nebo nedostatek ovoce a zeleniny ve stravě," řekla Michaela Fridrichová, předsedkyně Ligy proti rakovině Praha, která akci pravidelně pořádá.

Výskyt nádorů ledvin vzrostl v Česku za posledních 35 let téměř čtyřnásobně a tento typ nádorů tvoří asi šest procent všech nádorových onemocnění v ČR.

Cílem Ligy v roce 2012 je informovat veřejnost o možnostech, jak si své ledviny chránit. Ke každé kytičce lidé obdrží informační letáček.

Minimální cena je dvacet korun

Pro letošní sbírku je připraveno 800 tisíc žlutých kytiček s oranžovou stužkou, jejichž minimální cena je 20 korun. Prodávat je bude v 930 městech a obcích ČR přes 11.000 dobrovolníků, převážně z řad studentů a do akce se zapojí i hasiči, skauti, Český svaz žen, Česká pošta a knihkupectví.

V Praze na Můstku bude ve středu postaven velký žlutý stan, kde budou zájemcům poskytovat odborné konzultace lékaři z Dermatovenerologické kliniky Nemocnice Na Bulovce. Kytičky zde budou prodávat i moderátoři Českého rozhlasu, zpěvačka Heidi Janků nebo sourozenci Gondíkovi. V rámci odpoledního programu vystoupí zpěváci Xindl X, Vladimír Hron, Radek Tomášek a návštěvníkům také zahrají a zatančí folklorní soubory Jackové, Zaolzi a cimbálovka Mionší z Jablunkovska.

Sbírka každým rokem vynese kolem 14 milionů korun, peníze jdou na osvětové programy, na pomoc onkologicky nemocným a také na výzkum rakoviny. Liga má více než 3000 členů, mimo jiné provozuje i nádorovou telefonní linku. Více informací je k dispozici na webové stránce www.lpr.cz.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!