Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kytičky proti rakovině jdou letos na boj s rakovinou ledvin

Zdraví

  7:00
Již od rána se plní ulice dobrovolníky, kteří v rámci Českého dne proti rakovině prodávají žluté kytičky měsíčku lékařského s oranžovou stužkou. Tématem letošní sbírky jsou nádorová onemocnění ledvin, v jejichž výskytu se Česká republika dostala v celosvětovém srovnání na první místo.

Skauti prodávají žluté květy měsíčku lékařského na boj s rakovinou (archivní foto z roku 2001) foto: Lidové noviny

"Nádor ledvin není jednoznačně preventabilní. Jedním z nejrizikovějších faktorů vzniku tohoto typu nádorového onemocnění je kouření. Negativní roli hraje ale také mizerný pitný režim nebo nedostatek ovoce a zeleniny ve stravě," řekla Michaela Fridrichová, předsedkyně Ligy proti rakovině Praha, která akci pravidelně pořádá.

Výskyt nádorů ledvin vzrostl v Česku za posledních 35 let téměř čtyřnásobně a tento typ nádorů tvoří asi šest procent všech nádorových onemocnění v ČR.

Cílem Ligy v roce 2012 je informovat veřejnost o možnostech, jak si své ledviny chránit. Ke každé kytičce lidé obdrží informační letáček.

Minimální cena je dvacet korun

Pro letošní sbírku je připraveno 800 tisíc žlutých kytiček s oranžovou stužkou, jejichž minimální cena je 20 korun. Prodávat je bude v 930 městech a obcích ČR přes 11.000 dobrovolníků, převážně z řad studentů a do akce se zapojí i hasiči, skauti, Český svaz žen, Česká pošta a knihkupectví.

V Praze na Můstku bude ve středu postaven velký žlutý stan, kde budou zájemcům poskytovat odborné konzultace lékaři z Dermatovenerologické kliniky Nemocnice Na Bulovce. Kytičky zde budou prodávat i moderátoři Českého rozhlasu, zpěvačka Heidi Janků nebo sourozenci Gondíkovi. V rámci odpoledního programu vystoupí zpěváci Xindl X, Vladimír Hron, Radek Tomášek a návštěvníkům také zahrají a zatančí folklorní soubory Jackové, Zaolzi a cimbálovka Mionší z Jablunkovska.

Sbírka každým rokem vynese kolem 14 milionů korun, peníze jdou na osvětové programy, na pomoc onkologicky nemocným a také na výzkum rakoviny. Liga má více než 3000 členů, mimo jiné provozuje i nádorovou telefonní linku. Více informací je k dispozici na webové stránce www.lpr.cz.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.