Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve Vietnamu uprchly stovky drogově závislých z povinné léčby

Zdraví

  6:59
HANOJ - Ve Vietnamu uprchlo nejméně 400 drogově závislých z povinné léčby v odvykacím středisku. Podle místních médií se 30 osob do zařízení vrátilo, po dalších zatím pátrá policie. Agentura AFP uvedla, že za vzpourou stojí rozhodnutí prodloužit léčbu závislých o další rok a omezit prostředky určené na jídlo.

Pervitin (ilustrační fotografie). foto: Shutterstock

Ve Vietnamu jsou uživatelé drog pravidelně zatýkáni, úřady jim podle stanice BBC nařizují povinné odvykací programy. Podle mluvčího místních úřadů ve městě Hai Phong je za vzpourou skupiny stížnost na špatnou stravu a vyhýbání se práci, mezi členy prý docházelo i ke rvačkám. Kvůli obavám z rozsahu vzpoury tak prý ostraha raději sama v neděli otevřela brány střediska.

ČTĚTE TAKÉ:

Organizace bojující za lidská práva již v minulosti opakovaně odsoudily podmínky, které v podobných zařízením ve Vietnamu panují. V zemi je drogová závislost vnímána jako závažný společenský delikt. Vláda nařídila ústavní léčbu více než 140 000 lidem závislým na drogách.

Skupiny bojující za lidská práva tvrdí, že uživatelé drog jsou roky drženi v zařízeních, kde jsou vystaveni mučení nebo fyzickému násilí. Jsou tam prý nuceni pracovat za minimální nebo dokonce žádný výdělek. Organizace Human Rights Watch tak považuje podmínky v odvykacích centrech ve Vietnamu za "o něco málo lepší než v táborech nucených prácí".

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat