Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Bubínky a meč. Ve Vietnamu zahánějí stres šamani

Zdraví

  6:25
Za zvuku bubínků a za zpěvů útočí médium v transu proti neviditelnému nepříteli s mečem v ruce. Diváci je napjatě sledují. Nguyen Thi Hoa, přes den obyčejná úřednice, provozuje rituál Len Dong, když se jí zmocní duchové. Píše o tom agentura AFP.

Díky aromaterapii je možno si ulevit od mnoha běžných potíží, jako je rýma, bolest hlavy, nespavost, únava, stres, bolesti kloubů či bodnutí hmyzem. foto: Shutterstock

"Vůbec nevím, co jsem dělala," říká po pětihodinové seanci v soukromém chrámu v Hanoji, při níž nejméně patnáctkrát převlékla oděv. "Nemohu uvěřit, že jsem kouřila jako komín a pila jako duha," podivuje se tato padesátnice, která jinak vůbec alkohol nepije.

"Můžete mi prozradit, co jsem vám říkala?" ptá se přátel amatérská šamanka, která tyto rituály praktikuje tehdy, když cítí, že ji k tomu vyzývají duchové zemřelých.

Len Dong je spirituální tradice praktikovaná ve Vietnamu po staletí. Duchové zemřelých se při ní zmocňují média. Její vyznavači se k tomuto dávnému rituálu uchylují proto, aby zahnali stres, nebo proto, že věří, že jim duchové pomohou vyřešit milostné či profesionální problémy. Hoa začala před šesti lety trpět nespavostí, ztratila chuť k jídlu a byla unavená. Lékaři jí nedokázali pomoci. Na radu přítele navštívila šamana, a ten jí poradil, aby začala provozovat Len Dong.

ČTĚTE TAKÉ:

"K mému velkému překvapení se mi zdraví najednou zlepšilo," prohlašuje a dodává, že pozoruje zlepšení i v zaměstnání. Při rituálu, jehož datum je pečlivě zvoleno tak, aby se konal za příznivých znamení, hrají hudebníci tradiční písně, zatímco šaman, často v transu, střídavě zpívá a tančí v rytmu hudby.

"Není to jen nějaký bláznivý tanec lidí, kteří ztratili sebeovládání," konstatuje profesor Ngo Duc Thinh, známý expert na vietnamskou kulturu. Rituál může podle něho pomoci osobám trpícím těžkým stresem nebo lehčími psychickými problémy. "Praktikují Len Dong, aby se zbavili svých problémů a mohli žít běžný život. S rozvojem společnosti roste tlak na člověka a stres je intenzivnější," říká profesor Ngo Duc Thinh.

Hoa provozuje rituál nejméně dvakrát do roka. "Neodvažuji se o tom říci matce, ta by si myslila, že jsem blázen," říká dvaapadesátiletá úřednice, která za každé sezení zaplatí v přepočtu téměř 38.000 Kč. Nevědí o tom ani její kolegové v práci, většinou členové vládní komunistické strany. Rituál se vždy provozoval v tajnosti. Desítky let byl zakázán, nejprve francouzskými kolonizátory, pak komunistickým režimem.

PSALI JSME:

Díky určité toleranci od 80. let minulého století zažívá Len Dong druhé mládí. Ale ještě dnes může být jeho vyznavačům vyměřena pokuta v přepočtu až 4800 Kč, která má odradit především ty, kdo by si z rituálu chtěli udělat výnosný obchod.

"Vláda se to pokoušela zakázat, ale nepodařilo se jí to. Není možné to zakázat," zdůrazňuje Thinh. Někteří experti se vyslovují pro legalizaci Len Dongu, někteří majetní Vietnamci jsou za jeden rituál ochotni zaplatit desetitisíce. Pro některé se stal výnosným obchodem.

Problém tkví v tom, že je obtížné rozeznat skutečné šamany Len Dongu od šarlatánů. "Někteří toho využívají, aby lidi za peníze podváděli. Lidé nedovedou rozlišit pravé a falešné provozovatele Len Dongu," říká jeden z těch, kdo rituál praktikují.

Autoři: ,
Témata: stres, Vietnam, AFP, Hanoj

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...