Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Vědci dosáhli průlomu v léčbě hemofilie

Věda- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věda- ilustrační | foto: Shutterstock

SAN DIEGO Vědcům z americké dětské kliniky v Memphisu a z londýnské univerzity se údajně podařil průlom v léčbě hemofilie, poruchy srážlivosti krve. Mnozí experti jejich úspěch označují za dlouho očekávaný zlom v boji proti tomuto geneticky podmíněnému onemocnění, při němž organismus ztrácí schopnost zastavit krvácení.

Jednoduchá genová terapie, experimentální metoda nápravy vadných genů, prokázala schopnost vytvářet životně důležitý faktor srážlivosti. Výsledek výzkumu by mohl nabídnout dlouhodobé řešení pro lidí postižené hemofilií B, kdy chybí nebo je nedostatek takzvaného faktoru srážlivosti IX.

Odborníci nyní zkoumají stejný postup i pro léčbu hemofilie A, která je běžnější a jíž trpí asi 80 procent hemofiliků. "Toto je metoda pro teoreticky trvalé vyléčení pacientů," prohlásil doktor Charles Abrams z Americké hematologické společnosti.

Neúspěšné pokusy

Doposud vývoj genové terapie držely zpět bezpečnost a účinnost. Při jednom z experimentu v roce 2002 byli vyléčeni dva francouzští chlapci se vzácnou poruchou imunity, onemocněli ale leukémií, v roce 1999 zase při genové terapii zemřel chlapec z Arizony.

Krákovská nemoc

Hemofilií, která je často nazývána královskou nemocí, trpí téměř výhradně muži. Ženy vadný gen mohou přenášet.

Vědci z institutu rakoviny londýnské University College London a americké dětské kliniky St. Jude Children's Research Hospital v Memphisu využili nový virový "přenašeč", který je navržen, aby se výlučně zaměřil na játra.

V rámci této metody se nahradí defektní gen, který způsobuje poruchu krvácení, správným genem. Ten do pacientových jaterních buněk doručí zmíněný virus. Jaterní buňky jsou jediné, které v těle hemofiliků dokážou produkovat chybějící nebo nedostatečné faktory srážlivosti, označované římskými číslicemi.

Dvě hlavní formy nemoci jsou hemofilie A, která je výsledkem nedostatku faktoru srážlivosti VIII, a hemofilie B, která se týká faktoru srážlivosti IX.

Vědci doposud léčili šest mužů s vážnou hemofilií B, jejichž těla produkovala méně než procento normální úrovně faktoru srážlivosti IX. Čtyři z této šestice již běžnou léčbu ukončili a nadále netrpí samovolným krvácením. Zbývající dvojice zvětšila intervaly mezi faktorovými infuzemi na jedenkrát za deset až 14 dní ze dvou až tří týdně.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor
Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor

Plánujete narozeninovou, svatební nebo dětskou oslavu a dorazí k vám desítky lidí? Nebo si chcete užít klidné rodinné oslavy v kruhu nejbližších?...