Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdraví

Očkujte proti papilomaviru i chlapce, radí vědci

Očkování (ilustrační foto) foto: Shutterstock

LONDÝN - Očkovací látku proti lidskému papilomaviru (HPV) by podle názoru některých expertů měli dostávat ve větší míře i chlapci. Dosud jsou jí před nebezpečnými chorobami chráněny zejména dívky, kterým poskytuje například imunitu proti rakovině děložního hrdla, kterou HPV může vyvolat.
  7:00

Ovšem i pro chlapce a muže jsou HPV nebezpeční, napsala v odborném časopise Nature britská patoložka Margaret Stanleyová z Cambridgeské univerzity.

Papilomavirus (HPV)

Nejčastěji se HPV nakazí lidé ve věku 18 až 25 let. Nejčastější komplikací spojenou s nákazou HPV jsou genitální bradavice. Na životě sice neohrožují, jako rakovina čípku nebo penisu, ale velmi zásadně snižují jeho kvalitu, narušují intimní život a partnerské vztahy. Genitálními bradavicemi trpí asi jedno procento dospělých.

Virus totiž může způsobovat i další typy rakoviny, včetně rakoviny penisu. O rozšíření očkování proti HPV mezi chlapci podle DPA již delší dobu usiluje i nositel Nobelovy ceny Harald zur Hausen (76) z německého centra pro výzkum rakoviny v Heidelbergu.

"Pokud skutečně chceme významně snížit počet všech virů nebo je zcela vymýtit, může se to podařit jen, když budou očkována obě pohlaví," prohlásil v rozhovoru pro DPA zur Hausen, který v roce 2008 dostal Nobelovu cenu za objev, že papilomaviry mohou způsobovat rakovinu děložního hrdla.

"Předpokládá se, že (HPV) jsou hlavní příčinou u pěti procent všech typů rakovin člověka," uvedla Stanleyová.

V ČR od dubna tohoto roku začaly třináctiletým dívkám hradit očkování proti rakovině děložního čípku zdravotní pojišťovny. Lékaři však radí očkování i ostatním, na které se bezplatná vakcinace nevztahuje. Očkovat by se podle nich měli i chlapci, protože právě oni při sexu ženu nakazí.

Očkování

V Česku se očkuje od roku 2007, očkováno je zhruba 14 procent žen plodného věku. Rakovinou čípku děložního ročně onemocní v Česku až 1200 žen, z nich 400 zemře

.

Autoři: ,