Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci otestovali 650 tisíc dětí. Vakcína proti spalničkám nevede k autismu, zní závěr

Zdraví

  10:46
PRAHA - Vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám nezpůsobuje u dětí autismus ani neaktivuje jeho projevy, pokud má dítě k onemocnění předpoklady. Informace vyplývá z nové studie institutu v Dánsku, která vychází z dat o více než 650 000 dětech. Studii, na niž upozornila CNN, zveřejnil v pondělí časopis Annals of Internal Medicine.

Vakcína proti spalničkám v kombinaci s příušnicemi a zarděnkami. foto: ČTK

Dánská studie podle CNN v průběhu roku 2013 zkoumala  657 461 dětí, které se narodily mezi roky 1999 a 2010. Na základě dokumentů z matrik zkoumala, zda dítě nemělo sourozence s autismem, nenarodilo se předčasně nebo s nízkou váhou. To jsou totiž mimo jiné předpoklady, které mohou autismus u dětí způsobit. Z celkového počtu zkoumaných dětí bylo 95 % očkovaných MMR vakcínou proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Ze všech očkovaných dětí v průzkumu byl autismus diagnostikován 6 517 z nich - tedy zhruba 1 procentu. Výskyt autismu mezi dětmi s vakcínou a bez ní je podle výzkumu srovnatelný.

Za leden a únor se v Česku nakazilo spalničkami 170 lidí. Za celý loňský rok jich přitom bylo 203

Podle nového výzkumu Státního očkovacího institutu v Dánsku je závěr jednoznačný: vakcína MMR nezpůsobuje autismus u dětí, které neměly k nemoci předpoklady, a neaktivuje nemoc ani u jedinců, kteří k němu předpoklady mají.

Proočkovanost proti spalničkám klesá, už nechrání před šířením

Nová studie tak vyvrací výsledky výzkumu z roku 1998. Autor předchozí studie Andrew Wakefield, jenž měl dostat peníze od právnické firmy, která chtěla zažalovat výrobce MMR vakcíny, dospěl k opačnému závěru. Špatně však interpretoval data v případě 12 dětí, které tvořily základ jeho studie. V roce 2010 mu tak byly odebrány veškeré licence.

Dánský tým, který pracoval na nejnovější studii tvrdí, že chtěl prostřednictvím svého výzkumu vyvrátit mýty o vakcíně šířící se hlavně mezi odpůrci očkování. 

Evropa prohrává boj se spalničkami. Počet nakažených se za rok ztrojnásobil, ohnisko je na Ukrajině

Odpůrci očkování jsou v současné době obviňováni z růstu počtu nakažených spalničkami napříč Spojenými státy i v Evropě.

V Evropě se případy spalniček podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) mezi lety 2017 a 2018 ztrojnásobily. Jejich výskyt dosáhl 82 596 případů, nejvíc za poslední desetiletí.

Za rok 2019 bylo zaznamenáno ve Spojených státech již nejméně 206 případů spalniček, přitom za celý rok 2018 to bylo 372, vyplývá z informací amerického Centra pro kontrolu nemocí a prevenci. Podle výpočtů UNICEF stoupl celosvětově počet případů spalniček mezi lety 2017 a 2018 o 48,4 procenta. 

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...