Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Vědci otestovali 650 tisíc dětí. Vakcína proti spalničkám nevede k autismu, zní závěr

Vakcína proti spalničkám v kombinaci s příušnicemi a zarděnkami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcína proti spalničkám v kombinaci s příušnicemi a zarděnkami. | foto: ČTK

PRAHA Vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám nezpůsobuje u dětí autismus ani neaktivuje jeho projevy, pokud má dítě k onemocnění předpoklady. Informace vyplývá z nové studie institutu v Dánsku, která vychází z dat o více než 650 000 dětech. Studii, na niž upozornila CNN, zveřejnil v pondělí časopis Annals of Internal Medicine.

Dánská studie podle CNN v průběhu roku 2013 zkoumala  657 461 dětí, které se narodily mezi roky 1999 a 2010. Na základě dokumentů z matrik zkoumala, zda dítě nemělo sourozence s autismem, nenarodilo se předčasně nebo s nízkou váhou. To jsou totiž mimo jiné předpoklady, které mohou autismus u dětí způsobit. Z celkového počtu zkoumaných dětí bylo 95 % očkovaných MMR vakcínou proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Ze všech očkovaných dětí v průzkumu byl autismus diagnostikován 6 517 z nich - tedy zhruba 1 procentu. Výskyt autismu mezi dětmi s vakcínou a bez ní je podle výzkumu srovnatelný.

Podle nového výzkumu Státního očkovacího institutu v Dánsku je závěr jednoznačný: vakcína MMR nezpůsobuje autismus u dětí, které neměly k nemoci předpoklady, a neaktivuje nemoc ani u jedinců, kteří k němu předpoklady mají.

Nová studie tak vyvrací výsledky výzkumu z roku 1998. Autor předchozí studie Andrew Wakefield, jenž měl dostat peníze od právnické firmy, která chtěla zažalovat výrobce MMR vakcíny, dospěl k opačnému závěru. Špatně však interpretoval data v případě 12 dětí, které tvořily základ jeho studie. V roce 2010 mu tak byly odebrány veškeré licence.

Dánský tým, který pracoval na nejnovější studii tvrdí, že chtěl prostřednictvím svého výzkumu vyvrátit mýty o vakcíně šířící se hlavně mezi odpůrci očkování. 

Odpůrci očkování jsou v současné době obviňováni z růstu počtu nakažených spalničkami napříč Spojenými státy i v Evropě.

V Evropě se případy spalniček podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) mezi lety 2017 a 2018 ztrojnásobily. Jejich výskyt dosáhl 82 596 případů, nejvíc za poslední desetiletí.

Za rok 2019 bylo zaznamenáno ve Spojených státech již nejméně 206 případů spalniček, přitom za celý rok 2018 to bylo 372, vyplývá z informací amerického Centra pro kontrolu nemocí a prevenci. Podle výpočtů UNICEF stoupl celosvětově počet případů spalniček mezi lety 2017 a 2018 o 48,4 procenta. 

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!