Pondělí 19. října 2020svátek má Michaela 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

V horku psa klidně ostříhejte, zmrzlinu mu ale nedávejte, radí veterinář

S většinou psů je nutné chodit na delší procházky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S většinou psů je nutné chodit na delší procházky | foto: Lidovky.cz

Tropické počasí není těžké jen pro lidi. Vedry trpí i domácí mazlíčci. Jejich majitelé totiž při snaze je ochladit často chybují a zadělávají jim na zdravotní problémy. „Z druhé strany psi si dokážou uhnat úpal i sami. Stačí, když běhají v tomto počasí po zahradě,“ říká veterinář Pavel Anton.

Lidovky.cz: Jaké domácí zvíře snáší vedro nejhůř?
Vedro je pro všechna zvířata zátěžovým faktorem. Nejhůře ho snášejí samozřejmě zvířata nemocná, například kardiaci a potom samozřejmě i senioři. Lépe jsou na tom zvířata chovaná v klimatizovaném nebo větráky chlazeném prostředí než na dvorku.

Lidovky.cz: Doporučil byste psy ostříhat?
Určitě. V horkém počasí se daří ostříhaným psům daleko líp. A srst jim do zimy zase doroste.

Lidovky.cz: Jak zvířata ve vedru ochladit?
Venkovní zvířata můžeme například postříkat vodou z hadice nebo polít vědrem chladnější vody. V bytě je ideální dát přes ně navlhčený ručník. Ovšem u dlouhosrstých plemen dáme pozor na to, aby voda po srsti jen nestekla a aby se také srst neslepovala a nedošlo později k zapařeninám.

Lidovky.cz: Co naopak v horku uškodí?
Hlavní chybou je venčení přes poledne, bez ohledu na počasí. Není také vhodné zatěžovat zvířata fyzicky, například běháním. Zvířata žijící venku musí mít možnost stíněného prostoru na odpočinek.

Lidovky.cz: Takže procházky volit spíše kratší?
Jednoznačně. Ráno a večer, kdy je chladněji.

Lidovky.cz: Co změna v jídelníčku zvířete? Mám tím na mysli lehčí nebo dietnější stravu.
Zvíře by mělo dostávat to, na co je zvyklé. Změna jídla je v tomto případě nebezpečná, může způsobit problémy se zažíváním.

Lidovky.cz: Když jsme u jídla - lidé často v létě dávají psům zmrzlinu, aby je osvěžili. Není to spíše na škodu?
Zvíře není na zmrzlinu zvyklé, hrozí tady opět zažívací problémy. Navíc mu žádné ochlazení nepřinese. Setkal jsem se i s případy, kdy pes dřívko z nanuku spolkl.

Lidovky.cz: A co pití?
Rozhodně bychom se neměli pokoušet je osvěžit ledovou vodou, kterou jim na pití dáme. Voda by měla být odstátá, jinak hrozí nebezpečí zánětů krku a laryngitid.

Lidovky.cz: S jakým omylem se setkáváte v souvislosti s vedry a zvířaty?
Poměrně často slýchávám názor, že se psi potí. Uvedu příklad. Manželka byla v těchto dnech s dětmi a se psem v Krkonoších. Psa ochladili v potoce. Na cestě potkali pána s dětmi, který se do nich pustil se slovy, že pes jim brzy zkolabuje, ať se podívají, jak je celý mokrý - zpocený. Pes ale nemá potní žlázy. Ochlazuje se dýcháním. To, že je mu horko, poznáme podle toho, že zrychleně ventiluje, tj. má rychlou frekvenci dechu. Ale zvýšená frekvence dechu může být také při horečce, i když je venku zima. Psi ani kočky se opravdu nepotí.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva
Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva

Brit ke své řadě granulí bez obilovin pro malá plemena uvedl na trh i novou řadu kapsiček Brit Care Mini. Ty jsou obohaceny o prebiotika pro dobré...