Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Většina Čechů minimálně jednou týdně sportuje. Vévodí běhání

Zdraví

  7:00
Trávení volného času sportem je mezi Čechy stále více in, ve volném čase sportuje minimálně jednou týdně 52 procent lidí. Nejvíce z nich se aktivně věnuje běhu, cyklistice, různým druhům cvičení a pěší turistice. Pozitivní výsledky však kazí fakt, že stále početné skupině Čechů aktivní sportování prakticky nic neříká. Necelých 30 procent lidí u nás nesportuje vůbec nebo jen velmi výjimečně.

Jak se zbavit bolesti zad? Osvědčeným lékem je pohyb foto: Shutterstock

Jít si zaběhat, projet se na kole nebo vyrazit na túru. Tento či podobný program má momentálně v týdenním rozvrhu pevné místo u většiny Čechů. Nejvíce (32 procent) se jich přitom sportu věnuje zhruba jednou až dvakrát do týdne. O něco častěji, třikrát až čtyřikrát týdně, sportuje 16 procent lidí. Velmi zapálených sportovců, kteří se hýbou ještě častěji, jsou již pouze 4 procenta. V takové míře se sportu věnují především mladí lidé ve věku do 26 let. Mezi staršími věkovými skupinami se jedná spíše o výjimky.

Třetina Čechů nesportuje

Vedle pozitivních zjištění však průzkum poukázal také na to, že téměř třetině Čechů sport a pohybová aktivita prakticky nic neříkají. Deset procent respondentů nesportuje vůbec, pětina jen velmi výjimečně. Navíc, dalších 6 procent Čechů sportuje sice pravidelně, ale pouze jednou za měsíc. „Přestože se může zdát, že v dnešní době sportují všichni a všude, pořád je u nás velmi početná skupina lidí, kteří váhají a otálejí. Právě ty je potřeba motivovat, ‘zvednout z gauče a postavit na start’,“ říká Bohuslav Gajdoš, brand manažer značky Rajec, která průzkum realizovala.

Jak začít? Nejlépe během

Než aby se někteří lidé začali hýbat, volí raději neustále dokola ty samé výmluvy. Nemají čas, nemají kde sportovat, nemají s kým či nevědí jak začít. Přitom to ve skutečnosti není tak složité. Ideální volbou, jak začít se sportem, je v mnoha ohledech běh. „Při běhání nepotřebujete parťáka, běhat se dá prakticky všude a navíc nemusíte mít žádné extra speciální vybavení,“ radí český běžecký guru Miloš Škorpil a dodává: „Žádnou velkou vědu nemusíte hledat ani v pitném režimu. Při rekreačním běhu do 10 kilometrů doplníte ztracené tekutiny nejlépe lahví čisté pramenité vody, nepotřebujete žádné speciální drinky.“

Běhá milion Čechů

Vedle cyklistiky, chůze a cvičení je běh také mezi lidmi jedním z nejpopulárnějších sportů. Hlavní sportovní aktivitou je podle průzkumu pro deset procent Čechů, celá řada dalších lidí však volí běh i jako doplňkovou aktivitu ke sportu, kterému se věnují nejvíce. Ať už chce člověk začít s jakýmkoli sportem, měl by si hned na začátku uvědomit důležitost motivace. Pro většinu lidí totiž není problém začít, ale spíše vydržet. Dobrý recept na motivaci má nestor českého běhu Miloš Škorpil: „Pokud nemáte žádného parťáka, který by vás táhl, ani vás nebaví dokola překonávat svoje vlastní výkony, zkuste se s předstihem přihlásit do nějakého amatérského závodu. Touha obstát v něm vás bude spolehlivě hnát dopředu.“

Autor: