Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Většina kohoutkové vody je znečištěna plastovými částicemi, zjistili vědci

Zdraví

  13:46
PRAHA - Vědci ve více než deseti zemích po celém světě přišli na znečistění kohoutkové vody mikročásticemi. Při průzkumu vedeném serverem Orb Media výzkumníci narazili na stopy plastu průměrně v 83 procentech zkoumaných vzorků. Jaký dopad pro lidské zdraví může kontaminace mít, zatím není jisté.
Kohoutková voda - ilustrační foto.

Kohoutková voda - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Největší míru znečištění, 94 procent zkoumaných vzorků, odborníci nalezli v USA. Nejlépe je na tom Evropa, tam výzkumníci nalezli stopy plastu v „pouze“ 74 procentech. Průměrný počet plastových vláken v 500mililitrovém vzorku se pohyboval mezi 1.9 v Evropě a 4.8 v USA.

Do jaké míry mohou plastová vlákna ovlivnit lidské zdraví zatím není jisté, přesto jsou odborníci pesimističtí. „Máme dostatek dat z přírody a ta jsou znepokojující. Jestliže ovlivňují (mikročástice plastu) přírodu, jak můžeme očekávat, že neovlivní nás?“ uvedla pro server The Guardian expertka na plastické mikročástice Sherri Mason.

Podle doktorky Anne Marie Mahon existují dva důvody pro znepokojení. Extrémně malé částice, které mohou poškodit orgány a chemikálie s patogeny, které se mohou k mikroplastům vázat. „Jestliže jsou ve vodě vlákna, mohou tam být také nanočástice, které nedokážeme změřit. Ve chvíli, kdy jsou částice takhle malé, mohou proniknout buňkou, tudíž mohou projít i orgány, což je znepokojující,“ uvedla Mahonová. Analýza Orb Media přitom zachytávala pouze částice, které jsou dvou a půl tisíckrát větší než nanočástice.