4. srpna 2014 9:32 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Více než 700 obětí eboly. USA vyšlou do západní Afriky na 50 expertů

Křesťanská nadace Samaritan's Purse rozdává návody, jak se s ebolou vypořádat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Křesťanská nadace Samaritan's Purse rozdává návody, jak se s ebolou vypořádat. | foto: Reuters

ATLANTA Spojené státy vyšlou do západní Afriky nejméně padesát zdravotnických expertů, kteří se zde zapojí do boje proti virovému onemocnění ebola. Nejnovější nákaza, která vypukla v únoru v Guineji a rozšířila se i do Sierry Leone a Libérie, si dosud vyžádala na 730 obětí.

Šéf Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Thomas Frieden prohlásil, že američtí odborníci na západ Afriky odjedou do třiceti dní. Dodal, že recept na zastavení eboly je "stará známá péče o veřejné zdraví", kdy je třeba najít pacienty, poskytnout jim náležitou péči, vyhledat ty, se kterými se stýkali, a šířit mezi veřejností osvětu. Informaci přinesl portál BBC.

NAPSALI JSME:

Frieden rovněž odmítl kritické hlasy, které s cestou expertů nesouhlasí, neboť prý znamená zdravotní hrozbu pro americké občany. "Ta nejdůležitější věc, kterou můžeme k ochraně Američanů učinit, je zastavit tuto nemoc u zdroje v Africe," dodal.

Nakažení Američané

V Africe se ebolou nakazili již dva Američané. První z nich je lékař Kent Brantly, který je již ve Spojených státech, kam ho na specializovanou kliniku v Atlantě dopravil letecký speciál. Brantlyho stav se zlepšuje. V úterý by do USA měla odletět i zdravotnice a misionářka Nancy Writebolová.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný lék ani vakcína, takže úmrtnost na ni je vysoká. Vůbec poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Poslední vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 lidí. Polovina z nich zemřela.

Lidovky.cz, ČTK