Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
8. září 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Více než třetina Evropanů trpí duševními nemocemi

Deprese - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deprese - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LONDÝN Více než třetina Evropanů trpí duševními chorobami od nespavosti přes deprese až po demenci. Uvádí to závěry studie duševního zdraví obyvatel 30 evropských zemí.

Odborníci z Drážďanské univerzity po tři roky studovali duševní zdraví obyvatel všech 27 zemí Evropské unie a Švýcarska, Norska a Islandu.

Sledovali 100 hlavních mentálních poruch od úzkostí a depresí přes schizofrenii až po neurologické problémy, jako jsou epilepsie, Parkinsonova choroba či roztroušená skleróza. Podle výsledků jejich studie trpí nějakou mentální chorobou nebo mozkovou dysfunkcí 165 milionů Evropanů, tedy asi 38 procent z 514 milionů obyvatel těchto států, píše britský deník The Daily Telegraph.

Nezaměstnanost, dluhy a vysoké nájemné trápí mnoho domácností (ilustrační foto)

Provedený výzkum dále zjistil, že jen asi třetina nemocných podstupuje odpovídající léčbu. Duševní choroby přitom způsobují rozsáhlé hospodářské a sociální ztráty, protože nemocní často nejsou schopni pracovat nebo se rozpadají jejich vztahy.

"Duševní poruchy se staly největší zdravotní výzvou pro Evropu ve 21. století," uvádí studie. Podle ní dosahují náklady způsobené těmito nemocemi několika set miliard eur.

Podle autorů studie zatím není možné porovnat, jak se Evropa liší od ostatních světových regionů co do podílu lidí trpících duševní poruchou. Různé studie z ostatních částí světa totiž využívaly různé parametry.

ČTK

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.