19. února 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Vidíte rozmazaně? Může jít o makulární degeneraci

Oko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Vidíte jakoby rozvlněně? Špatně se vám čte, protože písmena máte zdeformovaná? Může jít o projevy makulární degenerace, která souvisí vyšším věkem. Dá se s tím něco dělat?

Tato věkem podmíněná nemoc je podle statistik ve vyspělých zemích u lidí starších šedesáti let nejčastější příčinou poškození zraku. Zejména okolnost, že se potíže projevují při čtení, je varující a rozhodně je třeba co nejdříve vyhledat odborníka. Jedině lékař s pomocí podrobného očního vyšetření může odhalit, o jakou formu makulární degenerace se jedná, a podle toho navrhnout adekvátní léčbu. Nemoc postihuje žlutou skvrnu sítnice, místo maximální ostrosti vidění.

Devadesát procent pacientů s touto diagnózou trpí méně závažnou, suchou formou. "Je charakterizována pomalým zhoršováním vidění postiženého oka, které se projeví zejména při čtení a je podmíněno postupným úbytkem fotoreceptorů ve žluté skvrně sítnice," vysvětluje oftalmolog Martin Váša z Náchoda. Současně dochází k úbytku pigmentových buněk a vrstev cév pod sítnicí, které zajišťují její výživu.

Suchou formu onemocnění sice současná lékařská věda neumí účinně léčit, dokáže ji ale zpomalit. "V praxi podáváme v tabletách doplňky výživy s luteinem, který se vychytává v povrchových vrstvách sítnice a tvoří tak filtr pro sítnici vůči nejškodlivějšímu krátkovlnnému modrému světlu obsaženému v denním světle," dodává Váša.

Pokud trpíte suchou formou, čekají vás pravidelné kontroly u lékaře, při kterých je možné včas odhalit, zda se nemoc už nemění do závažnější, vlhké formy. Při té se vidění zhoršuje velmi rychle a typickým příznakem je právě v otázce popisované zvlnění obrazu, například pokřivení písmen při čtení. "Tato forma se vyvíjí na základě nově tvořených cév pod sítnicí, které způsobují její otok, případně i krvácení do sítnice. Postupně tak v místě žluté skvrny vzniká vazivová jizva a dochází k rychlému a nenávratnému poškození vidění," vysvětluje oční specialista. Léčba probíhá pomocí injekcí, které se aplikují přímo do nitra oka.