Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Virus eboly může být ve spermatu mužů až devět měsíců, zjistili vědci

Zdraví

  14:00
LONDÝN - Virus nebezpečné eboly může existovat ve spermatu mužů, kteří nákazu přežili, ještě nejméně devět měsíců od chvíle, kdy se infekce poprvé objevila. Jde o mnohem delší časové období, než se dosud předpokládalo, oznámili vědci.

Test na ebolu. foto: Reuters

Ebolou se od prosince 2013 nakazilo zejména v Guineji, Sieře Leone a Libérii více než 28 tisíc lidí a přes 11 300 jich onemocnění podlehlo, nyní se ale epidemie postupně dostala pod kontrolu, uvedla agentura Reuters.

„Tyto výsledky přicházejí ve velmi kritické době, připomínají nám, že i když počty nakažených ebolou i nadále klesají, přeživší a jejich rodiny se stále potýkají s následky nemoci,“ uvedl Bruce Aylward, expert ze Světové zdravotnické organizace. Vědci nicméně zatím netuší, jak jsou tyto přežívající stopy viru nebezpečné a zda by mohly být potenciálně infekční.

Podpora pro přeživší

Podle Aylwarda je potřeba, aby přeživší, kterých je v západní Africe až 17 tisíc, měli „neustálou a důkladnou podporu po dobu dalších šesti až dvanácti měsíců, aby bylo možné čelit těmto výzvám a zajistit, že jejich partneři nebudou virem nakaženi“.

Vědci vycházejí z výsledků studie provedené mimo jiné u 93 mužů starších osmnácti let, kteří pocházejí z Freetownu v Sierra Leone a nákazu přežili. U všech devět mužů, kteří byli testovaní od dvou do tří měsíců od nákazy byla ebola stále přítomná ve vzorcích semene. 43 mužů bylo testováno v období od sedmi do devíti měsíců od vypuknutí choroby a u jedenácti z nich byla zjištěna přítomnost viru ve spermatu. tes

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!