Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vitamin B6 a B12 může akné zhoršit

Zdraví

  15:56
Ačkoli mnoho lidí považuje akné jen za kosmetický problém, ve své podstatě jde o chronickou chorobu. Jeho lehčí formy se však někdy dají zvládnout i bez návštěvy lékaře. Pokud ale samoléčba po měsíci či dvou nezabírá, nebo se aknózní projevy začnou dokonce zhoršovat, s návštěvou lékaře neotálejte. Včasnou léčbou lze totiž předejít jeho těžším formám.

Důležité je pravidelné čištění pleti. "Ustupuje se od alkoholových roztoků, které sice kůži odmašťují, ale zároveň zvyšují její prokrvení a metabolismus a tím i mazotok a rohovění. Akné se tak může po určité době opět zhoršit," říká profesor Petr Arenberger, jeden z předních českých dermatologů. Jednou do měsíce byste měli kvůli důkladnému vyčištění pleti navštívit kosmetičku.

Pokud očista nezabírá, můžete zkusit užívat zinek, nejlépe v kombinaci se selenem. Koupit si můžete také vitamin A. Pozor si dejte na vitaminy skupiny B. "Vitamin B2 a vitamin B5 projevy akné vylepšují, ale vitaminy B6 a B12 je mohou naopak zhoršovat, nebo dokonce vyvolat," varuje Arenberger.

Antibiotika jen u lékaře
Když nic z toho nezabere nebo trpíteli těžší formou, vyhledejte lékaře. Ten může předepsat speciální přípravky určené k potírání kůže. Mohou obsahovat nejen např. zinek, ale také antibiotika. "Lokální podávání antibiotik je v závislosti na jejich typu méně či více spojeno s rizikem vzniku rezistence. Proto je dobré volit kombinované preparáty nebo prostředky střídat," vysvětluje lékař.

Dermatolog může také navrhnout vnitřní užívání antibiotik. "U těžších forem akné provádíme bakteriologické vyšetření obsahu hnisavých projevů. Na jeho základě můžeme lépe předepsat antibiotika," popisuje profesor Arenberger. Pokud není možné provést kultivaci, nasazují se někdy dlouhodobě nízké dávky tetracyklinových antibiotik.

Pokud léčba nezabírá, může lékař požadovat odběry krve na stanovení hormonálního profilu. Často však hodnoty bývají i při těžších formách v normě. "Vysvětlujeme si to vyšší vnímavostí cílových buněk na normální hladiny pohlavních hormonů," vysvětluje Arenberger. I tak je možné nasadit léčbu antiandrogeny. U žen lékaři volí raději antikoncepci s antiandrogeny. Samotné užívání antiandrogenů totiž může vést k poruchám menstruačního cyklu.

Těžší formy se někdy léčí pomocí tablet obsahujících retinoidy. Žena ale nesmí při léčbě otěhotnět – hrozí postižení dítěte. Retinoidy také ovlivňují metabolismus lipidů, čímž zvyšují riziko aterosklerózy. Při vysokých dávkách může dojít i k narušení metabolismu kalcia a mohou se tvořit výrůstky na kostech.

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...