Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Víte, co snídat?

Zdraví

  11:10
Někdo sní po ránu vajíčka se slaninou, jiný zas nesnídá vůbec. Jaká snídaně je pro vaše zdraví optimální, radí Pavel Suchánek, odborník na zdravou výživu.
Snídaně - ilustrační foto.

Snídaně - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Jak má vypadat zdravá snídaně?

Nejlepší je střídat několik druhů snídaní. Například celozrnné pečivo s margarínem nebo s pomazánkou ze syrovátky a rostlinného tuku, k tomu třicetiprocentní eidam, případně kuřecí nebo krůtí šunku. Jindy si dejte jogurt smíchaný s celozrnnými snídaňovými cereáliemi a doplněný ovocem. Sladká tečka v podobě ovoce se hodí vždy.

Pracuji manuálně. Mám mít stejnou snídani jako člověk pracující v kanceláři, nebo si můžu dát třeba chleba s marmeládou?

Chléb s marmeládou není ideální. Je třeba doplnit energii a všechny důležité živiny, tedy sacharidy i bílkoviny a rostlinné tuky. Proto je vhodný celozrnný toast s rostlinným tukem, tvarohem, nebo kvalitní šunkou, nebo celozrnné cereálie s jogurtem.

Lze shrnout základní pravidla vhodné snídaně?

U mléčných výrobků je lepší zvolit nízkotučné, přednost by mělo dostat celozrnné pečivo před bílým, tučné uzeniny by se neměly objevovat vůbec. Na druhou stranu není třeba zavrhovat oblíbený chléb potřený vhodnou kombinací rostlinných tuků s tvarohem, kterými bychom měli nahrazovat máslo.

Jaké mám pít k snídani nápoje?

V rámci pitného režimu doporučuji neslazený čaj, raději ovocný než černý, případně stoprocentní džus naředěný vodou v poměru jedna ku jedné. Alternativou mohou být zelené čaje nebo méně tučné mléko.

Co prospívá dětem, sportovcům či těhotným ženám?

Všem těmto skupinám bych doporučil sladší celozrnné cereálie s mlékem. Tyto skupiny se nemusí obávat ani větších snídaní.

Na co by měli dbát starší lidé?

Senioři obecně trpí chronickou dehydratací. U nich kladu důraz na ranní doplnění tekutin. Nejdůležitější je čistá voda, případně by neměli zapomínat na zakysané mléčné výrobky, které pomáhají proti zácpě. Vhodné je pro seniory namočit si celozrnné cereálie do jogurtu.

Co se stane, když nesnídám kvalitně?

Člověk, který se dostatečně nenasnídá, obvykle hledá něco sladkého na zub a nakonec sní během dne daleko víc jídla, než kdyby se pořádně nasnídal. Čili přibývá na váze.

Co když nesnídám vůbec?

Na univerzitě v Nottinghamu zjistili, že vynechání snídaně vede ke zvyšování cholesterolu a snižování inzulinové odezvy. Studie rovněž prokázala, že nesnídající ženy mají tendenci konzumovat během dne pokrmy s vyšší energetickou hodnotou a tloustnou. Lidé si stále ještě neuvědomují, že vynechávání snídaně zvyšuje riziko nadváhy. Přestože dopolední konzumace by měla tvořit zhruba 60 procent z celkového denního příjmu energie, mnoho lidí vynechává nejen snídani, ale dokonce i oběd a nejvíce jí večer. Nenasnídaný člověk má větší chuť k obědu či k večeři a má sklony k přejídání.

Jaký podíl z celkového množství jídla, které sníme během dne, má připadat na snídani?

Snídaně by se na denním příjmu měla podílet z 20 až 25 procent. Je to asi 1800-2500 kJ na den, záleží na fyzické náročnosti konkrétního dne.

Z návyků kterých národů bychom si měli vzít příklad?

Na vydatnou a zdravou snídani si potrpí Francouzi a Rakušané. Obecně západoevropské národy snídají mimo jiné i celozrnné snídaňové cereálie s jogurtem, k tomu džus a dostatek vody, nebo pečivo, rostlinné tuky, tvrdý sýr. Uvědomují si důležitost snídaně.

A co britský typ snídaně?

Bývá dost tučná, uzeniny jsou navíc bohaté na sůl. Ale je pravda, že Angličané zbytek dne jedí výrazně méně, prakticky dietně, takže jejich tělo energetickou bombu po ránu zvládne.

Jaká jsou specifika Čechů?

Patří nám prvenství v konzumaci tavených sýrů, které většinou mají vysoký obsah živočišných tuků a nemají optimální složení mastných kyselin. Každý Čech jich za rok sní v průměru 2,6 kg, Francouz 1,3 kg a Brit pouze 0,6 kg.

Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule
Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule

Roztomilé plyšové zvířátko My Fuzzy Friends Ospalá kočička Žofka čeká, kdo ji v soutěži vyhraje a vezme domů. Co pro to musíte udělat? Stačí se jen...

Mohlo by vás zajímat