11. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Víte, kdy se platí regulační poplatky? Podívejte se

Poplatky u lékaře (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poplatky u lékaře (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Se změnou zákona o veřejném zdravotním pojištění, přichází i změny ve výši některých poplatků. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) je zvěřejnila na svých internetových stránkách. Například v nemocnicích hradí pacienti od počátku tohoto měsíce za den 100 korun místo dosavadních 60. Přinášíme vám podrobný přehled.

CO VŠECHNO SE PLATÍ:

  • Platba 30 korun za klinické vyšetření u lékaře a položku na receptu zůstává, stejně jako 90 korun za pohotovostní službu.
  • Nemění se ani nic na tom, jaké regulační poplatky se započítávají do ročního ochranného limitu 2500 korun u dětí a seniorů a 5000 korun u všech ostatních. Do limitu se nadále započítávají jen platby 30 korun u lékaře a za položku na receptu, včetně doplatků na některé léky. Regulační poplatek za den v nemocnici se do limitu nezapočítává.
  • Pokud hospitalizace započala před účinností zákona a pokračuje i po 1.prosinci, měl by podle stanoviska ministerstva zdravotnictví být regulační poplatek za první a poslední den, které se počítají jako jeden den, ve výši platné v den přijetí pacienta, tedy 60 korun. Účet musí pacient uhradit nemocnici do osmi dní po propuštění. Pokud pobyt trvá déle, platí na konci měsíce.
  • Za den v nemocnci pacient zaplatí 100 kč, to platí i pro zařízení jako jsou odborné léčebné ústavy, zařízení následné péče, léčebně dlouhodobé péče, lázně plně hrazené ze zdravotních pojištění, v dětské odborné léčebnya ozdravovny.
  • Regulační poplatek 100 korun se neplatí za pobyt ve stacionáři, poskytování jednodenní péče na lůžku, lázeňskou péči, kdy si náklady pobytu hradí pacient, a hospicovou péči. Nehradí ho ani pacient na propustce.
  • Rovněž se neplatí za narozené dítě, a to ode dne porodu do dne propuštění ze zdravotnického zařízení, kde se dítě narodilo, nebo do kterého bylo dítě ze zdravotních důvodů po porodu převezeno.
  • Další změny v platbách regulačních poplatků čekají pacienty od 1. ledna 2012, kdy začnou platit 30 korun za recept, ne jako dosud za položku na receptu.
ČTK, Lidovky.cz

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na Lidovky.cz