Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda schválila zpřísnění boje proti alkoholismu a kouření

Zdraví

  7:00
PRAHA - Vláda schválila plán, aby Česko více bojovalo proti nadměrnému pití a kouření, a to hlavně u mladých. Kabinet souhlasil s posílením prevence ve školách. Lékaři různých oborů by také měli dostat návod k předcházení závislostem i k jejich léčbě. Stanovit se má síť služeb pro ty, kteří mají s drogami, alkoholem či hazardem potíže.
Odvykání kouření - ilustrační foto

Odvykání kouření - ilustrační foto foto: Shutterstock

Plán opatření proti drogám do roku 2015 počítá i se změnou financování boje proti návykovým látkám.

ČTĚTE TAKÉ:

Kabinet v roce 2010 schválil Národní strategii protidrogové politiky do roku 2018. Její naplnění mají zajistit tři tříleté plány. Nyní má tedy kabinet na stole v pořadí druhý dokument. Už předchozí materiál chtěl nadměrné pití alkoholu a užívání konopí mladými omezit. Podle autorů se to zatím nepodařilo.

"V české společnosti převládá vysoká tolerance ke kouření, konzumaci alkoholu a zvyšuje se přijatelnost užívání konopných látek," uvedli autoři.

Za neúspěchem vězí peníze

V plánu napsali, že hlavním důvodem neúspěchu je zmenšující se částka na boj s drogami. Připomínají, že návrh opatření vzniká v době, kdy se kvůli krizi v rozpočtu škrtá. Plán se soustřeďuje na prevenci, léčbu, snižování rizik a dostupnosti drog, financování i mezinárodní spolupráci. Podle dokumentu by Česko chtělo do roku 2015 vyvolat změnu evropské legislativy, která by vtáhla unii do řešení problémů s pervitinem v česko-německém pohraničí.

Počet závislých:

V Česku je kolem 40 000 problémových uživatelů tvrdých drog.

Problémy s užíváním konopí by mohlo mít až 110 000 dospělých.

Alkohol rizikově pije až 1,4 milionu lidí.

Závislých na něm by mohlo být až 150 000 osob, uvádí dokument.

V roce 2011 činily výdaje na protidrogovou politiku 563,8 milionu. Z toho 341,9 milionu dal stát, kraje 157 milionů a obce 64,9 milionu. Proti roku 2010 celková suma klesla o desetinu. Nejvíc se škrtala částka pro záchytné stanice, a to skoro o čtvrtinu. O osminu se snížily výdaje na prevenci. Léčba se hradí ze zdravotního pojištění. V roce 2010 do ní putovalo 1,63 miliardy, z toho 1,17 miliardy na léčení uživatelů alkoholu.

Podle autorů plánu kvůli nedostatku financí hrozí nyní rozpad sítě služeb pro problémové uživatele drog. Materiál počítá s tím, že by se v příštích letech měla stanovit síť služeb pro všechny závislé. Ministerstvo zdravotnictví má připravit návod pro lékaře a pracovníky v sociálních službách, jak by měli lidem s různými závislostmi pomoci. Vzniknout má vzdělávací program.

Každoročně vláda dostane zprávu o stavu konzumace alkoholu a tabáku v Česku. Do příštího jara by měla vzniknout i zpráva o sociálních a zdravotních dopadech hazardních her. Na financování protidrogových opatření by se v budoucnu mohly použít peníze z daní z prodeje alkoholu a tabáku či z hazardu, uvádí plán. Podle něj chce stát peníze na boj s drogami získat i z evropských fondů a jiných grantů.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat