Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN

Diskuse k článku

Vlak nádorů pojede ještě dvacet let. I jedna cigareta škodí

Mnoho kuřáků tvrdí, že moc nekouří, takže vliv na jejich zdraví je zanedbatelný. Nemají pravdu. Už jediná cigareta poškozuje. Cigaretový kouř stejně jako kouř táborového ohně nebo silné chemické výpary dráždí sliznice spojivek a dýchacích cest. To se pak může projevit přechodným chrapotem a kašlem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Stary 19.4.2018 10:31

Ono nejde o rakovinu. Jde o to, ze jsou lide kteri vedi vsechno dvakrat a lepe a delaji vsechny mozne zakazy. Jeste pred nedavnem byl Absinth zhouba lidstva. ted uz neni. Tak je to s kanabisem. Musime se smirit s faktem, ze zivot je dobrodruzstvi se smrtelnym koncem. Uzijme si ho.

P. Hlosta 19.4.2018 7:44

Už v pětadvaceti se mě závodní doktor ptal, jestli kouřím. Přiznal jsem že ano, pět denně. Přestat okamžitě! mi řekl.Pak se ptal, jestli piju alkohol. Přiznal jsem se, že jo, takových tři piva denně, krom veselic kdy to bylo víc podstatně. Ihned přestat, protože špatně dopadneš! byl jeho verdigt. Tehdy jsem byl u něj kvůli bloku na páteři, on mi píchnul eunalgit, předepsal denně injekci vitaminu B6 a poslal mně do práce makat. Prý mám opatrně zdvíhat břemena v pokrčených kolenech s neohnutými zády. Ty vitamíny mi mohla píchat manželka denně a já nemusel do ordinace, že je zdravotní sestra, tak byl na mně hodný. Bolesti od páteře, podle něj, jsou moderní nemoc a člověk se s tím musí naučit normálně žít. To mi poradil a já ještě v 65 letech s tím normálně žiju. Ale kouřím a piju alkohol, což bych neměl. ;-))

P. Hlosta 19.4.2018 7:51

Závodní se jmenoval Mudr Petr Krkoška, dříve lékař na nádraží v Ostravě. Na alkoholiky byl vysazený, protože mu syna přejelo auto, když se ožralý motal po silnici. Jinak měl rád šampus, co mu nosili pacienti a hrál tenis. Byl fešák i ve vysokým věku, štíhlý atlet, co na něj letěly mladý holky. Ještě v sedmdesáti. ;-))

P. Čech 19.4.2018 7:28

Samé spekulace, žádné jednoznačné výsledky výzkumu. "Může spustit", Může způsobit" a pod. Nikoliv "spustí, spouští" anebo "způsobuje". A o tom to všechno je. O dohadech militantních nekuřáků.Osobně nekouřím a myslím si, že kouření nepřispívá zdraví. Stejně tak ovšem a nebo dokonce méně než různé výfukové plyny automobilů či vypouštění různých chemických zplodin do ovzduší. Nikdy bych se neodvážil tvrdit, že něco vyloženě něčemu škodí, pokud by to nebylo jednoznačně a nezpochybnitelně prokázáno. Prokázáno např. tím, že každý kuřák umírá na rakovinu plic nebo že žádný nekuřák nikdy neonemocněl rakovinou nebo jinou nemocí, o níž se pouze spekuluje, že tyto nemoci může způsobovat. Ano, může je způsobovat, ale také zrovna tak nemusí.

H. Poláková 19.4.2018 8:04

Až bude prokázáno, že každého, kdo přebíhá silnici na červenou či mimo přechod porazí auto, uznám, že je to nebezpečné a že semafory mají smysl. Jinak jde o pouhou spekulaci:)

Běžte se podívat na plicní oddělení kterékoliv nemocnice a schválně si spočítejte, kolik tam potkáte nekuřáku:)

J. Nový 19.4.2018 9:59

Já mimo přechody přecházím již mnoho let. přijde mně to bezpečnější. Nikdy jsem se neocitl v nějaké přímém ohrožení.

P. Čech 19.4.2018 12:43

Asi stejně tolik jako nekuřáků. Přinejmenším v poměru nekuřáci : kuřáci.

H. Poláková 19.4.2018 14:22

Asi? Aha. Ale ověřit jste si to nebyl, že? Má sestřenice na plicním pracuje. A budete se divit, pacient nekuřák je u nich spíše vzácnost:)

J. Nový 19.4.2018 7:22

"

Už průměrné množství alkoholu může poškodit mozek

7. 6. 2017

Těžký alkoholismus je spojený s řadou zdravotních problémů, nadměrná konzumace alkoholu prokazatelně vede k problémům s pamětí a demenci. Starší studie ovšem naznačovaly, že nižší dávky alkoholu ve skutečnosti mozek spíše chrání. Nyní se ale ukazuje, že vše je jinak – alkohol není pro mozek prospěšný ani v malém množství, naopak už v této míře škodí."

J. Nový 19.4.2018 7:23

Pardon, pořád se to tady nechtělo ukázat, tak je to omylem 2x

J. Nový 19.4.2018 7:21

Proč pořád jen o tom kouření? To jsou všichni novináři alkoholici nebo co?

"7. 6. 2017

Těžký alkoholismus je spojený s řadou zdravotních problémů, nadměrná konzumace alkoholu prokazatelně vede k problémům s pamětí a demenci. Starší studie ovšem naznačovaly, že nižší dávky alkoholu ve skutečnosti mozek spíše chrání. Nyní se ale ukazuje, že vše je jinak – alkohol není pro mozek prospěšný ani v malém množství, naopak už v této míře škodí.

J. Nový 19.4.2018 7:24

„Věděli jsme sice, že dlouhodobé pití alkoholu je špatné pro lidský mozek, ale netušili jsme, že se to týká i pití malých dávek,“ uvedla Anya Topiwalová, která se na nejnovější studii podílela. Výsledky výzkumu byly zveřejněny v odborném časopise British Medical Journal.

Vědci sledovali skupinu 550 mužů a žen po dobu 30 let – od roku 1985. Po celou dobu monitorovali konzumování alkoholu a kognitivní schopnosti, několikrát za dobu experimentu testovali jejich inteligenci a na konci studie pak provedli magnetické skeny jejich mozků.

P. Čech 19.4.2018 7:36

Proč pořád o tom kouření? Je to jednoduché. Je totiž jednoduché prohlásit, že za něco můžže kouření než zjistit pravou příčinu, zvláště má-li takové tvrzení zastánce mezi militantními nekuřáky, kteří vnucují ostatním svůj životní styl. Vůbec bych se nedivil, kdyby nekuřácký doktor prohlásil pacientovi se zlomenou rukou, že to může být následek kouření. Před časem u nás shořel vedle cestičky na poli stoh. Při vyšetřování hasiči utvořili rojnici a prohledávali okolí. Tu jeden z nich vykřikl "ha" a zvedl ze země nedopalek cigarety. Poté hasiči prohlásili, že stoh zapálili kuřáci. Jednoduché, že?


Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...