Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Voda v koupalištích zůstává čistá

Rybník - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rybník - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Kvalita vody v českých koupalištích je týden před prázdninami většinou dobrá, některé vodní nádrže se však už začínají plnit sinicemi. Zákaz koupaní platí v pražském koupališti Šeberák, Hamru na Jezeře v libereckém kraji či v areálu jihočeského tábořiště Vojníkov. Sinice trápí také provozovatele dalších koupališť, hygienici však zatím další zákaz nevydali. Chladné a deštivé počasí posledních dnů by mohlo kvalitu vody vylepšit.

Pražané si mohou čistou vodu užít v nádrži Džbán v Divoké Šárce a na Lhotce. Naopak koupání v Šeberáku může ohrozit zdraví. "Kvůli velkému množství sinic jsme zde koupání zakázali," řekl Matěj Čermák z pražské hygienické stanice. Ve středních Čechách by se měli alergici vyhnout jen přírodní vodní nádrži Písník a Komárovskému rybníku na Mladoboleslavsku. Ve zbývajících přírodních koupalištích v kraji je kvalita vody stále velmi dobrá.

V Libereckém kraji zatím platí zákaz koupání jen v Hamru na Jezeře. Hygienici ho vydali před týdnem. Sinice trápí také Máchovo jezero, kde není voda vhodná ke koupání pro citlivé lidi, alergiky, děti a těhotné ženy. Lidé by se tam měli po koupání osprchovat. Ostatní vodní plochy v kraji jsou zatím čisté a bez sinic. Ty se v malém množství objevily v koupalištích ve Varvažově a Chabařovicích na Ústecku. Na zdraví lidí by ale žádný vliv mít neměly. Ostatní koupaliště v Ústeckém kraji jsou zatím čistá.

Dobrou kvalitu vody nabízejí také koupaliště v Královéhradeckém a
Pardubickém kraji
. Na Tyršově koupališti ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku sice hygienici zjistili sníženou průhlednost vody, je však vhodná ke koupání. Zakalená voda je také v rybníku Rosnička na Svitavsku, jde ale o obvyklý stav. Odběr vody z Oborského rybníka v Jinolicích na Jičínsku, kde byla v minulém týdnu zjištěna zhoršená kvalita vody, bude proveden příští týden.

Na jihu Čech bojují s nekvalitní vodou jen na Vojníkově. Toto veřejné
tábořiště na Orlíku má s kvalitou vody dlouhodobé problémy a hygienici zde minulý týden nařídili dočasný zákaz koupání. Kvalita vody na ostatních sledovaných lokalitách v jižních Čechách je většinou bez závad. V Plzeňském kraji je to s kvalitou vody horší. Kvůli sinicím je nevhodná ke koupání voda v rybníku Hnačov na Klatovsku. Zhoršená kvalita, která představuje zvýšené riziko pro citlivé lidi, je také na jezírku Košutka v Plzni, na koupališti Podhájí u Horšovského Týna a na rybníku Valcha na Klatovsku. Tradičně špatná kvalita vody je také na přehradě České údolí u Plzně. Dobrá voda je naopak na přehradě Hracholusky, největší vodní ploše
kraje. V sousedním Karlovarském kraji jsou zatím všechna koupaliště čistá a koupání v nich je bez rizik.

Bez obav z možných zdravotních komplikací mohou lidé vyrazit k vodě na většině míst jižní Moravy. Čistá voda je v Brněnské přehradě, Nových Mlýnech či Vranovské přehradě. Mírně zhoršenou kvalitu vody mají jen rybníky Olšovec a koupaliště Vémyslice na Znojemsku. Voda vhodná ke koupání je také ve všech sedmi sledovaných koupalištích Zlínského kraje. Zcela bez obav se mohou lidé koupat v jezeře Poděbrady u Olomouce.

Sinice jsou stále ve vodní nádrži Baška na Frýdecko-Místecku a v
Bohušovském rybníce na Bruntálsku. Není jich však tolik, aby představovaly zdravotní riziko. Problémy ale nelze vyloučit u dětí, alergiků nebo těhotných žen.

Kvalitu vody měří hygienici v letních měsících každých 14 dní. Jen když se v koupalištích rozmnoží zdraví nebezpečné sinice, kontrolují vodu jednou týdně.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....