Úterý 3. prosince 2024, svátek má Svatoslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vřelé objetí prý ochrání před infekcí či úzkostí

Zdraví

  6:54
ŘÍM - Objetí chrání před chladem, úzkostí a dokonce i před některými nemocemi. Jeho účinky na imunitu člověka zkoumali američtí vědci, jejichž studii nyní zveřejnil časopis Psychological Science. Na druhou stranu může empatie vyvolat „nakažlivost“ pocitů zimy.

Vřelé objetí prý ochrání před infekcí či úzkostí foto: Shutterstock

Dvě osoby, které se objímají za sněhové bouře, jež je překvapila v horách, zůstávají přimknuty jedna ke druhé nejen z fyziologické potřeby předávat si tělesné teplo, ale také z důvodů psychologických a imunitních, jichž si nejsou vědomy. Podle zmíněné studie je objetí skutečnou psychicko-sociální podporou, která chrání před stresem a úzkostí.

Průměrná délka penisu v erekci je 13,12 cm, tvrdí vědci

Studii provedli vědci z Carnegie-Mellonovy univerzity v Pittsburghu a z Virginské univerzity. Vědecký tým vedl Sheldon Cohen a studie se zúčastnilo 404 dospělých osob obojího pohlaví, uvedl italský list Corriere della Sera.

Oddolnější organismus

Ti, kdo se objímají, jsou odolnější nejen vůči chladu, ale i vůči nemocem, včetně nachlazení. Objetí má tedy také význam v obraně před infekcemi, které mohou využít chvíle slabosti organismu vyplývající z toho, že je vystaven chladu. Nejenže naše tělesná teplota neklesá, posilují se dokonce imunitní schopnosti.

A dokonce jsme-li nemocní, pak objetí zmírňuje příznaky choroby. Vědci vystavili pokusné osoby virům způsobujícím chřipku: ukázalo se, že ti, kdo dělali velmi intenzivní terapii pomocí objímání, byli více chráněni, a pokud přece onemocněli, pak měla chřipka mírný průběh.

Teplé neurony

Badatelé ze Sussexské univerzity a z londýnské univerzity UCL pod vedením Elly Cooperové prokázali, že naše reakce na chlad může být ovlivněna chováním druhé osoby. Na stránkách časopisu PLOS ONE byla zveřejněna jejich studie ukazující, že pocity chladu jsou nakažlivé, a to v závislosti na stupni empatie. 

Vědci promítali 36 dobrovolníkům osm filmů, kde herci v zimním prostředí znázorňovali, jak jsou zmrzlí, aniž by dali najevo nějakou známku nepříjemných emocí nebo pocitů. U dobrovolníků byl naměřen pokles tělesné teploty zhruba o 0,05 stupně Celsia na pravé ruce a zhruba o 0,2 stupně Celsia na levé ruce. Pokles teploty nastal, aniž by se změnil srdeční rytmus, tedy nezávisle na krevním oběhu, pouze na nervovém základě.

Pálivé papričky tlumí chronické bolesti, zjistili čeští vědci

Ti, kdo vykázali největší pokles teploty, dosáhli nejvyššího hodnocení v dotazníku zkoumajícím schopnost empatie. Tedy ti, kdo se dokázali nejvíce vcítit do kůže druhého díky vysoké schopnosti empatie, patřili zároveň k těm, u nichž byl zaznamenán největší pokles teploty při sledování filmů. Za tento jev zřejmě zodpovídají zrcadlové neurony, které nám umožňují odrážet a napodobovat chování a pocity lidí kolem nás.

Kdoví, možná přihlížení filmům, na nichž se lidé objímají, může rovněž přenášet teplo s pomocí těchto neuronů. Je přece známo, jak se dítě vyděšené hrůzostrašným filmem uklidní v mateřském objetí.

Autoři: ,

Kniha roku


  • Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!