Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
7. června 2017 14:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jedna z nejvážnějších mentálních poruch. Autisti dostanou novou pomoc

Autista (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autista (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Autista je jako domorodec v džungli velkoměsta. Prostě nerozumí. Přitom může sedět v kanceláři hned vedle vás.

Někteří vám připadají fajn, jen nepochopí vtip a ironické poznámky. Další se člověku nedívají do očí, těžko komunikují. Jiní se ve svém životě nikdy neobejdou bez pomoci druhého člověka. Nejhůře jsou na tom ti, kteří se sebepoškozují, jsou agresivní vůči okolí. Anebo jsou na tom naopak možná nejlépe, ostatní totiž velice rychle pochopí, že jsou „odlišní“, že mají postižení.

„Když vedle sebe postavíte skupinu deseti lidí s diagnózou autismus, každý bude naprosto jiný. Budou mít rozdílné projevy postižení, rozdílnou inteligenci, jiné nároky, někteří kromě autismu mají ještě další psychické a fyzické poruchy, jako je mentální retardace, epilepsie...,“ popisuje Hynek Jůn z Národního ústavu pro autismus NAUTIS.

Autismus je jednou z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje, jde o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí. Důsledkem je, že jedinec dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Příčinu se prozatím nepodařilo odhalit. Předpokládá se, že určitou roli zde hrají genetické faktory, různá infekční onemocnění a chemické procesy v mozku. Moderní teorie tvrdí, že autismus vzniká až při kombinaci několika těchto faktorů.

Čekání na dětskou diagnózu

Většinou si rodiče začnou všímat, že je jejich dítě jiné, nejpozději kolem tří let jeho věku. Že jde skutečně o autismus či o některou další z poruch autistického spektra, se většinou dozvědí o několik měsíců později, někdy až kolem pátého či šestého roku. Na diagnostiku se totiž čeká řadu měsíců.

„Rodiče si stěžují, že to trvá dlouho a já se jim nedivím. Důležitá ale není jen diagnóza. Jakmile dítě vykazuje odlišný vývoj s podezřením na autismus, je důležité neztrácet čas a začít s dítětem pracovat. V porovnání s USA jsme v Evropě zaspali. Tady se autista, který se neumí vyjádřit, dostává mimo společnost, považuje se téměř za nevzdělatelného. Jenže on se nemusí naučit mluvit, stačí, že se naučí komunikovat, byť neverbálně,“ upozorňuje Jana Gandalovičová, místopředsedkyně České odborné společnosti aplikované behaviorální analýzy.

Dočtěte si článek v digitálním vydání LN.


Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:

  • Na základní příznaky autismu léky nejsou
  • Petice má získat pozornost pro děti
  • K terapii patří i správné potraviny
  • Zkouší se slibný lék na autistické problémy
  • Stres startuje přejídání
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.