Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Všudypřítomný nepřítel. Do čtyř let se má produkce palmového oleje zdvojnásobit

Svět se bouří proti palmovému oleji. Lidé se bojí jeho vlivu na tvorbu nežádoucího cholesterolu, ekologové upozorňují, že kvůli němu mizí rozsáhlá území tropických pralesů. Plantáže palmy olejné se táhnou od obzoru k obzoru v Indonésii, Malajsii a mnoha dalších státech. Zmar je patrný i z oběžné dráhy Země.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

J. Prečuch

Zajímavé je , že ve francouzském supermarketu jsem koupil v prosinci sušenky s výrazným nápisem "bez palmového oleje" . A koupil jsem je. Nebyly zas tak drahé, ale ten pocit za to stál.

0/0
14.1.2016 15:00

L. Novák 475

Palmový olej se přidává i do "Ruské zmrzliny" vyráběné pro Kaufland v Česku. Přišel jsem na to v letních vedrech, je totiž snadno zaměnitelná s originálem, který je však smetanový. Takže dokud tam ta s*ačka bude, nekupuji.

0/0
10.1.2016 18:00

B. Hamáček

Ve světě palmový olej , u nás řepka ! Obojí ve velkém škodí , obojí podporují zelení !

0/0
10.1.2016 12:56

Tak za prvé - palmový olej zelení nepodporují! A jinak je to samozřejmě hloupý paradox, že zatímco se u nás produkují tuny mnohem kvalitnějšího řepkového oleje, lije se řepkový olej do paliv a šmejdský palmový olej se dává do téměř všech cukrovinek (včetně hořických trubiček a lázeňských oplatků - ještě před dvěma lety v lázeňských oplatkách nebyl).

0/0
10.1.2016 16:00

B. Hamáček

Zelení tvrdě prosazují biopaliva hlava nehlava, jenom , když je to bio ! V tom je jejich pokrytecká kontrola. A řepka je jedovatá pro vysokou zvěř. Biopaliva motorům také nejdou příliš k duhu. Z tohoto u nás profituje pouze jedna společnost ( hlavně dotacemi živený majitel) a zelení mají kladné body , jinak to škodí všem.

0/0
10.1.2016 17:35

Ano, řepka je jedovatá pro vysokou zvěř a navíc pesticidy používané pro její ošetření jsou nebezpečné pro okolí pole. A nesouhlasím s přimícháváním řepkového oleje do biopaliv. Právě zdůrazňuji, že je neuvěřitelné, že když už se u nás pěstuje řepka na olej, přičemž tento olej má mnohem lepší parametry než olej palmový, je absurdní, že se pak dovážejí tuny nekvalitního palmového oleje k nám.

0/0
10.1.2016 18:30

M. Konečný

Článek hodně dlouhý, ale hlavní nárůst potřeby souvisí s politikou biopaliv. A to je v článku jen tak na okraj v jednom řádku.

0/0
10.1.2016 12:04

B. Hamáček

Ano , zelení jsou za rozšiřováním biopaliv. zelení ničí životní prostředí , ženou ceny potravin nahoru . Zelení přivádějí většinu lidí , zejména Africe , jižní Americe a Asii do bídy. Zelení jsou nepřáteli lidstva . Zelení vítají invazi muslimů do Evropy. Levičáci a zelení jsou největší škodná ve všech oblastech lidského počínání. Pamatujme na to ve volbách.

0/0
10.1.2016 12:55

A. Nikoloki

A samozřejmě zelení ekologističtí pomatenci jsou i za bojem proti potravinám "geneticky modifikovaným" (upraveným cílenou modifikací konkrétních genů - nijak jim přitom nevadí modifikace prováděná pomocí gama záření nabourávající genom masívně a náhodně, kdy se teprve poté ze vzniklého guláše pochroumaných genů vybírají semena s vhodnými vlastnostmi), což v tomto případě znamená absurdní antihumánní zákaz pěstování "zlaté rýže" cíleně geneticky upravené k produkci vitamínu A, která by zcela pokryla potřebu vitamínu A a zabránila tak slepotě milionů lidí.

0/0
10.1.2016 13:28

O. Prokop

za spousta problémů může nevzdělanost, resp. nezájem se vzdělávat. Když je po něm poptávka, tak se ničí příroda. je známo, že palmový olej je nejnezdravější. Z toho mají lidé při nesprávném používání už i ve 40 letech infarkty a mrtvice.

0/0
10.1.2016 10:23

Co proti tomu dělat? Produktům obsahujícím palmový olej už se nedá vyhnout, PO je skoro ve všem:-(

0/0
10.1.2016 10:28
Foto

Tatana

Začala jsem v obchodě číst složení.

Palmový olej obsahují čokolády, těsto, šampony....

takže jsem se podívala na šampony a zjistila, že ty staré, české se stále ještě vyrábějí, dají se objednat a palmový olej neobsahují.

0/0
10.1.2016 10:16

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....