Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Vybírejte bedlivě. Masážní metodu i maséra

Zdraví

  5:00
Někdo považuje maséry za nedůvěryhodné šarlatány, jiný za téměř lékaře. Skutečnost závisí na dovednosti a znalostech každého z nich. Kvalifikace k oficiální masérské činnosti se získává formou kurzů akreditovaných ministerstvem školství. Ty mohou být různě obsáhlé. Záleží na každé z organizací, které je pořádají.
Masáž (ilustrační foto)

Masáž (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Kurzy končí zkouškou a osvědčením. Na jeho základě absolventi často získají živnostenský list, který je opravňuje k provozování takzvané vázané živnosti s názvem „masérské, rekondiční a regenerační služby“. Součástí kurzů je různá dávka teorie z oblasti anatomie a fyziologie, převažují praktická cvičení.

Relaxační versus zdravotní přístup

Základní kurzy lze rozdělit na ty, které se zaměřují na obecné masérské dovednosti, tedy zejména relaxační masáže, a na kurzy, z nichž vycházejí maséři pro zdravotnická zařízení.

„Ty zdravotní poskytují hlubší znalosti a jsou rozsáhlejší i v praktické průpravě, protože připravují účastníky hlavně například pro lázeňské procedury, třeba i vodoléčbu,“ konstatuje Miroslav Málek, odborný garant kurzů pražské společnosti Masérnička. Na druhé straně nepovažuje účastníky obecněji zaměřených kurzů za znevýhodněné. „Každý se pak může přihlašovat do doplňkových kurzů, zdokonalovat se v jednotlivých technikách a osvojovat si další typy masáží.

Pozitivní efekty masáží

  • Zvýšení krevního průtoku, uvolnění tekutin z tkání, uvolnění lymfy
  • Zvýšená krevní cirkulace léčí otoky, zlepšuje výživu tkání a odvod jejich odpadových látek. 
  • Masáž urychluje vyplavení kyseliny mléčné z unaveného svalu a urychluje návrat sil. 
  • Reflexní účinky 
  • Dráždění receptorů tlaku v kůži vede k proudu informace, kterou náš mozek potřebuje i k řádnému řízení pohybu, dochází k změnám neurovegetativního ladění, k reflexním změnám v celém organismu. 
  • Psychologické efekty 
  • Masáž navozuje pocit uvolnění a relaxace, může snížit podrážděnost, strach, deprese. 
  • Uvolnění ztuhlosti vznikající v tkáních 
  • Snížení bolesti 
  • Masáže to dokážou reflexní cestou, zvýšeným prokrvením i produkcí látek v těle, které ovlivňují psychiku.

Při rozhodování o uplatnění bývají často prioritou „lepší“ hotely, v nichž patří masér k samozřejmému komfortu. Jinak maséři spolupracují s různými wellness a fit centry, mají vlastní masérský salon nebo dojíždějí individuálně za klienty.

Obdobné možnosti samozřejmě nejsou odepřeny ani účastníkům zdravotních kurzů, ti ale vesměs tíhnou k práci v lázeňství, nejčastěji v lázních již pracují a kurzem si doplňují kvalifikaci. Kromě práce v lázních nacházejí uplatnění především na rehabilitačních klinikách nebo mají smlouvy s různými zdravotními institucemi či zařízeními pro seniory.

Co zvládne dobrý masér

Základní relaxační masáž by měl zvládnout každý masér. Pojmem „relaxační“ jsou míněny masáže pro uvolnění, případně úlevu od „pobolívání“, nejčastěji zad a krční páteře.

Ovšem při dlouhotrvajících obtížích by měl klienta vždy vyšetřit lékař a stanovit přesnou diagnózu. Pak bývá nejlepší cestou – kterou vám vesměs lékař doporučí – navštěvovat fyzioterapeuta, který zpravidla má vyšší vzdělání a hlubší medicínské znalosti než masér. Ale i tak můžete maséra zároveň využívat. Leckdo namítne, že ten vám účinnou pomoc poskytnout nedokáže. Nemusí to být tak úplně pravda.

„Mezi maséry jsou velké rozdíly. Někteří pracují spíš rutinně a moc se nesoustřeďují na aktuální stav a obtíže konkrétního klienta. Mnozí jsou ale o poznání schopnější, především v přesnější lokalizaci svalové zatuhlosti,“ konstatuje odborný garant kurzů společnosti Masérnička Miroslav Málek. Jak dodává, víc diagnostických schopností se většinou od maséra ani neočekává. Přesto leckdy dokážou klienta poslat k lékaři s podezřením na vážnější zdroj obtíží.

Kromě toho někteří maséři umějí pracovat nejen se samotnými svaly, ale podobně jako fyzioterapeuti i s vazivovými tkáněmi (fasciemi). „Fascie neboli povázky tvoří jakési opouzdření svalu. Pokud se příliš přimknou, brání proudění lymfy a krve ke svalu. Náprava pak vyžaduje mělké, jemné techniky masáže. Někdy uvolňování fascií štípe, ale je to užitečná procedura,“ upozorňuje Miroslav Málek.

Masáž může uškodit:

  • Při již probíhajícím zánětu (např. šlach nebo svalů) – masáž jej může zhoršit a rozšířit. 
  • Po akutním poranění svalu (vhodné je ledovat a fixovat – i pomocí tejpu) 
  • Při jakémkoli akutním onemocnění – i běžný zánět horních cest dýchacích bude v důsledku masáže probíhat hůř.

U složitějších diagnóz – například při krvácivých stavech; také nádorové bujení se může snáze roznést po organismu v důsledku masáží zrychleného krevního oběhu. Relativní kontraindikací je těhotenství; speciální masáže i břicha a oblasti kříže se doporučují spíše na konci těhotenství 

K běžně dostupným patří i masáže lymfatické. Ty mají významné léčebné účinky, čímž spadají do medicínské oblasti. Ale i pro zdravého člověka je uvolnění a proudění mízy účinnou prevencí. K dispozici je proto mnoho masérů, kteří absolvovali příslušný kurz.

K nejrozšířenějším nicméně patří masáže thajské. Vesměs je provádějí rodilé Thajky. Získaly kvalifikaci ve své vlasti, u nás si ji musejí nechat oficiálně osvědčit. Rozdíly v úrovni jednotlivých salonů jsou značné, takže se při výběru vyplatí řídit se dostupnými referencemi od jiných zákazníků.

Masáž na předpis?

Lékaři masáže málokdy výslovně doporučují, natož aby je předepisovali. Ačkoli existují lidé s dlouhodobými obtížemi, kteří si masáže nemůžou vynachválit, získat „bezplatnou poukázku“ od doktora je v zásadě nemožné.

Vychází to z faktu, že masáž samu o sobě nelze považovat za vysloveně léčebnou proceduru. Ale bývají součástí předepsané rehabilitační péče a lázeňských pobytů. Každopádně platí, že užívat si masáží můžete bez předpisu. Stačí jednou měsíčně, pokud se cítíte unavení a leccos vás pobolívá, zkuste týdenní intervaly.

Pravda, musíte si to zaplatit ze své kapsy. Klasická regenerační a relaxační masáž stojí většinou 500,– až 800 korun za hodinu s tím, že bývá možnost si vybrat i půlhodinovou variantu.

Masáž konkrétních částí těla, nejčastěji zad, šíje a krku, případně dolních končetin a hýždí, přijde zhruba na 300,– až 500 korun, opět s možností kratší, tedy levnější varianty. Patnáctiminutová masáž obličeje bývá za 150,– až 300 korun. O něco dražší jsou masáže lymfatické, i ty se ale obvykle vejdou do tisíce korun za hodinu.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!