Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Výboje do krku sníží vysoký tlak. Jak to funguje?

Výboje do krku sníží vysoký tlak. Jak to funguje?  (grafika) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výboje do krku sníží vysoký tlak. Jak to funguje? (grafika) | foto: Lidové noviny

Snížit tlak nebo tělesnou hmotnost - také to zřejmě dokážou elektrické výboje do nervových buněk. První zmíněná aplikace je dostupná v Česku, druhá se teprve testuje za oceánem.

Elektrodu proti vysokému tlaku jako první v Česku zkoušejí lékaři z pražské Nemocnice Na Homolce. Použili ji koncem roku u jedenašedesátileté pacientky s vysokým krevním tlakem, které jiná léčba nepomáhala. „Implantovali jsme jí malou, tři až čtyři milimetry velkou elektrodu. Výkon trval zhruba hodinu,“ popisuje cévní chirurg Petr Šedivý. Elektroda je umístěná na krční tepně a svými elektrickými impulzy ovlivňuje nervová vlákna zvaná baroreceptory.

„Baroreceptory se nacházejí na stěně tepny, které se lidově říká krkavice,“ vysvětluje profesor Petr Neužil, primář kardiologického oddělení Na Homolce. „Podílejí se na regulaci napětí cévní stěny, a tedy i na výši krevního tlaku.“

Za normálních okolností dostávají tato nervová vlákna informace, že je tlak vysoký, a proto vydají impulzy vedoucí ke snížení napětí cévních stěn. Jenomže u některých pacientů tato část regulačního systému nefunguje. Elektroda tedy baroreceptorům dodává impulzy obdobné, jako by informaci, že organismus má vysoký krevní tlak, dostávaly přirozenou cestou. „Oklamaná“ nervová vlákna pak vyšlou tepnám signál k jejich roztažení, čímž se tlak sníží.

Naděje pro extrémně obézní pacienty

V minulých dnech schválil americký Federální úřad pro potraviny a léky „přístroj na hubnutí“. Jmenuje se Maestro System a obsahuje elektrody, které chirurgové laparoskopicky umístí do břišní dutiny.

Komunikace nervových vláken

  • Nervová vlákna mezi sebou komunikují pomocí elektrických vzruchů a lékaři dovedou pomocí elektrod ovlivnit jejich činnost při různých onemocněních. Kupříkladu krevní tlak snižují elektrické pulzy do nervů na krční tepně. Nadějnou metodou pro léčbu obezity jsou elektrody zavedené do tzv. bloudivého nervu u žaludku.
  • Metoda zvaná Maestro System se testuje v USA pro léčbu extrémně obézních osob. Elektrody jsou napojeny na spojení bloudivého nervu s žaludkem a ruší přenášení informací mezi mozkem a žaludkem o hladu či sytosti.

Elektrody jsou napojeny na spojení bloudivého nervu se žaludkem a ruší přenášení informací mezi mozkem a žaludkem o hladu či sytosti a narušují i přesun pokynů pro roztahování žaludku a k vylučování zažívacích enzymů. Výsledkem je, že člověk má menší pocit hladu, sní a stráví méně jídla.

K žádnému vychrtnutí to ovšem nevede. Asi třetina osob, které byly sledovány v rámci ročního experimentu, dosáhla snížení nadlimitní hmotnosti o čtvrtinu, ostatní účastníci pokusu zhubli méně. V USA byl přístroj povolen k použití pouze pro pacienty, kteří trpí výraznou obezitou, jsou ohroženi s ní souvisejícími chorobami, například cukrovkou, a jiný program pro hubnutí jim nepomohl. Populárně vědecký časopis New Scientist k tomu citoval chirurgy, kteří dávají přednost zmenšení žaludku operací, které je spolehlivější. Přístroj však má tu výhodu, že se dá zase relativně snadno z těla odstranit.

Jak se metoda osvědčí, se teprve ukáže. Výrobce je povinen připravit pětiletou studii, jejíž data americké úřady opět posoudí a podle toho rozhodnou i o dalším schválení pro použití přístroje. VUSA se však bude prodávat ještě letos.

Nervová vlákna mezi sebou komunikují pomocí elektrických vzruchů a lékaři dovedou pomocí elektrod ovlivnit jejich činnost při různých onemocněních. Kupříkladu krevní tlak snižují elektrické pulzy do nervů na krční tepně. Nadějnou metodou pro léčbu obezity jsou elektrody zavedené do tzv. bloudivého nervu u žaludku.

Metoda zvaná Maestro System se testuje v USA pro léčbu extrémně obézních osob. Elektrody jsou napojeny na spojení bloudivého nervu s žaludkem a ruší přenášení informací mezi mozkem a žaludkem o hladu či sytosti.

Premium

Vážné nemoci nepadají z nebe. Ničí nás stres, shodují se psycholog i psychiatr

Psychiatr Martin Anders (vlevo) a psycholog Radek Ptáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidské tělo má něco jako vnitřní baterku. Když dlouho jedete na rezervy, vypne se imunitní systém a­ organismus to...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

André Reinders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...