Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výboje do krku sníží vysoký tlak. Jak to funguje?

Zdraví

  6:54
Snížit tlak nebo tělesnou hmotnost - také to zřejmě dokážou elektrické výboje do nervových buněk. První zmíněná aplikace je dostupná v Česku, druhá se teprve testuje za oceánem.

Výboje do krku sníží vysoký tlak. Jak to funguje? (grafika) foto: Lidové noviny

Elektrodu proti vysokému tlaku jako první v Česku zkoušejí lékaři z pražské Nemocnice Na Homolce. Použili ji koncem roku u jedenašedesátileté pacientky s vysokým krevním tlakem, které jiná léčba nepomáhala. „Implantovali jsme jí malou, tři až čtyři milimetry velkou elektrodu. Výkon trval zhruba hodinu,“ popisuje cévní chirurg Petr Šedivý. Elektroda je umístěná na krční tepně a svými elektrickými impulzy ovlivňuje nervová vlákna zvaná baroreceptory.

„Baroreceptory se nacházejí na stěně tepny, které se lidově říká krkavice,“ vysvětluje profesor Petr Neužil, primář kardiologického oddělení Na Homolce. „Podílejí se na regulaci napětí cévní stěny, a tedy i na výši krevního tlaku.“

Za normálních okolností dostávají tato nervová vlákna informace, že je tlak vysoký, a proto vydají impulzy vedoucí ke snížení napětí cévních stěn. Jenomže u některých pacientů tato část regulačního systému nefunguje. Elektroda tedy baroreceptorům dodává impulzy obdobné, jako by informaci, že organismus má vysoký krevní tlak, dostávaly přirozenou cestou. „Oklamaná“ nervová vlákna pak vyšlou tepnám signál k jejich roztažení, čímž se tlak sníží.

Naděje pro extrémně obézní pacienty

V minulých dnech schválil americký Federální úřad pro potraviny a léky „přístroj na hubnutí“. Jmenuje se Maestro System a obsahuje elektrody, které chirurgové laparoskopicky umístí do břišní dutiny.

Komunikace nervových vláken

  • Nervová vlákna mezi sebou komunikují pomocí elektrických vzruchů a lékaři dovedou pomocí elektrod ovlivnit jejich činnost při různých onemocněních. Kupříkladu krevní tlak snižují elektrické pulzy do nervů na krční tepně. Nadějnou metodou pro léčbu obezity jsou elektrody zavedené do tzv. bloudivého nervu u žaludku.
  • Metoda zvaná Maestro System se testuje v USA pro léčbu extrémně obézních osob. Elektrody jsou napojeny na spojení bloudivého nervu s žaludkem a ruší přenášení informací mezi mozkem a žaludkem o hladu či sytosti.

Elektrody jsou napojeny na spojení bloudivého nervu se žaludkem a ruší přenášení informací mezi mozkem a žaludkem o hladu či sytosti a narušují i přesun pokynů pro roztahování žaludku a k vylučování zažívacích enzymů. Výsledkem je, že člověk má menší pocit hladu, sní a stráví méně jídla.

K žádnému vychrtnutí to ovšem nevede. Asi třetina osob, které byly sledovány v rámci ročního experimentu, dosáhla snížení nadlimitní hmotnosti o čtvrtinu, ostatní účastníci pokusu zhubli méně. V USA byl přístroj povolen k použití pouze pro pacienty, kteří trpí výraznou obezitou, jsou ohroženi s ní souvisejícími chorobami, například cukrovkou, a jiný program pro hubnutí jim nepomohl. Populárně vědecký časopis New Scientist k tomu citoval chirurgy, kteří dávají přednost zmenšení žaludku operací, které je spolehlivější. Přístroj však má tu výhodu, že se dá zase relativně snadno z těla odstranit.

Jak se metoda osvědčí, se teprve ukáže. Výrobce je povinen připravit pětiletou studii, jejíž data americké úřady opět posoudí a podle toho rozhodnou i o dalším schválení pro použití přístroje. VUSA se však bude prodávat ještě letos.

Nervová vlákna mezi sebou komunikují pomocí elektrických vzruchů a lékaři dovedou pomocí elektrod ovlivnit jejich činnost při různých onemocněních. Kupříkladu krevní tlak snižují elektrické pulzy do nervů na krční tepně. Nadějnou metodou pro léčbu obezity jsou elektrody zavedené do tzv. bloudivého nervu u žaludku.

Metoda zvaná Maestro System se testuje v USA pro léčbu extrémně obézních osob. Elektrody jsou napojeny na spojení bloudivého nervu s žaludkem a ruší přenášení informací mezi mozkem a žaludkem o hladu či sytosti.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat