Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Východ Ukrajiny nemá přístup k zdravotnické péči

Lékaři - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

KYJEV Bezmála čtyři miliony lidí žijících na východě Ukrajiny nemají přístup k zdravotnické péči. Informovala o tom dnes ukrajinská agentura Unian s odkazem na oznámení Světové zdravotnické organizace (WHO). Region vyčerpal prakticky veškeré zdravotnické zdroje a finance poskytnuté na humanitární pomoc.

Podle WHO přitom v regionu neutichají boje, při nichž se nemocnice a polikliniky často stávají terčem ostřelování. V důsledkem silného poničení zdravotnických zařízení miliony obyvatel východních oblastí nemají přístup k adekvátní zdravotnické péči.

Konflikt na východě Ukrajiny propukl v roce 2014 po svržení proruského prezidenta prozápadními demonstranty v Kyjevě a po následné ruské anexi poloostrova Krym. Proti kyjevské vládě bojují v regionu proruští separatisté. Boje si už vyžádaly na 10.000 obětí na životech.

„Ve stovkách zdravotnických zařízení chybí vybavení a léky. Zdravotnický personál žije ve strachu, bojí se, že se dostane pod palbu, mnozí zemi opouštějí,“ cituje agentura šéfku oddělení infekčních onemocnění a zdravotní bezpečnosti WHO Nedret Emirogluovou.

WHO uvádí, že od propuknutí bojů na východě Ukrajiny se pod palbu dostalo 160 zdravotnických zařízení na obou stranách demarkační linie. Přibližně 130 z nich následně částečně omezilo provoz nebo přestalo pracovat úplně.

„Ředitelé více než 400 nemocnic uvedli, že mají katastrofální nedostatek léků. Na východě Ukrajiny přitom potřebuje lékařskou péči zhruba 3,8 milionu lidí,“ píše se v oznámení WHO.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...