23. srpna 2017 6:44 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Východ Ukrajiny nemá přístup k zdravotnické péči

Lékaři - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

KYJEV Bezmála čtyři miliony lidí žijících na východě Ukrajiny nemají přístup k zdravotnické péči. Informovala o tom dnes ukrajinská agentura Unian s odkazem na oznámení Světové zdravotnické organizace (WHO). Region vyčerpal prakticky veškeré zdravotnické zdroje a finance poskytnuté na humanitární pomoc.

Podle WHO přitom v regionu neutichají boje, při nichž se nemocnice a polikliniky často stávají terčem ostřelování. V důsledkem silného poničení zdravotnických zařízení miliony obyvatel východních oblastí nemají přístup k adekvátní zdravotnické péči.

Konflikt na východě Ukrajiny propukl v roce 2014 po svržení proruského prezidenta prozápadními demonstranty v Kyjevě a po následné ruské anexi poloostrova Krym. Proti kyjevské vládě bojují v regionu proruští separatisté. Boje si už vyžádaly na 10.000 obětí na životech.

„Ve stovkách zdravotnických zařízení chybí vybavení a léky. Zdravotnický personál žije ve strachu, bojí se, že se dostane pod palbu, mnozí zemi opouštějí,“ cituje agentura šéfku oddělení infekčních onemocnění a zdravotní bezpečnosti WHO Nedret Emirogluovou.

WHO uvádí, že od propuknutí bojů na východě Ukrajiny se pod palbu dostalo 160 zdravotnických zařízení na obou stranách demarkační linie. Přibližně 130 z nich následně částečně omezilo provoz nebo přestalo pracovat úplně.

„Ředitelé více než 400 nemocnic uvedli, že mají katastrofální nedostatek léků. Na východě Ukrajiny přitom potřebuje lékařskou péči zhruba 3,8 milionu lidí,“ píše se v oznámení WHO.

ČTK

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.