Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Výdaje za očkování proti obrně se vyplatí

Injekce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Injekce - ilustrační foto | foto: Shutterstock

ABÚ ZABÍ V roce 2012 se na světě vyskytlo nejméně případů dětské obrny v historii. Vyplývá to z plánu na její vymýcení pro roky 2013 až 2018. Ten ve spolupráci s dalšími organizacemi vypracovala Iniciativa za globální vymýcení dětské obrny při Světové zdravotnické organizaci (WHO).

Dárci zapojení do projektu, mezi nimiž je například nadace Billa a Melindy Gatesových, zaplatí za boj proti obrně 5,5 miliard dolarů (asi 110 miliard korun).

V rámci týdne imunizace začal v Abú Zabí dvoudenní summit o očkování a imunizaci dětí. Ten je první svého druhu, který se touto nemocí mimo jinými také zabývá. Ačkoli je plán vymýcení obrny nákladný, podle organizace Vaccine Works (Očkování má smysl) světu ušetří až desetinásobek investované částky. Úmrtí na obrnu či neproduktivní život nemocných totiž podle této organizace znamená ekonomické ztráty.

Epidemie obrny

Organizace tvrdí, že nový plán klade důraz na posílení běžného očkování, má realistický časový rámec a počítá s předáváním zkušeností dalším zdravotnickým organizacím.

ČTĚTE TAKÉ:

Zůstávají tři státy, ve kterých je obrna ve stádiu epidemie. Jsou to Afghánistán, Pákistán a Nigérie. V minulých letech se podařilo zastavit šíření nemoci v Indii, která byla dlouho problémovou oblastí. V posledních dvou letech tam případy nákazy nebyly zaznamenány. Podle nového plánu země nesmí tři roky zaznamenat výskyt obrny, aby mohla být prohlášena za "vyléčenou". V minulých letech se také podařilo zastavit postup obrny v Kongu a v Angole, do kterých se nemoc vrátila.

Zdravotníci pod palbou

V ohroženém Pákistánu zdravotnickému personálu komplikuje práci nízká informovanost, předsudky a odpor islámských náboženských vůdců. Pochybnosti o očkování v zemi vzbuzuje i případ pákistánského lékaře, který vedl v zemi falešnou očkovací kampaň. Pomáhal tak americkým agentům v honbě za vůdcem Al-Káidy Usámou bin Ládinem, který byl nakonec dopaden v roce 2011.

Zdravotníci v Pákistánu stále čelí četným útokům. Na převážně smutné osudy nenaočkovaných dětí v muslimských zemích upozorňuje soubor fotografií, který u příležitosti týdne imunizace vydala zdravotnická skupina GAVI, která se na nynějším plánu na vymýcení obrny v letech 2013 až 2018 podílí. Na obrázcích se objevuje i příběh 32letého Pákistánce, otce tří dětí, který obrnu v mládí prodělal. Jelikož sám nese následky nemoci, nechal proti ní dva syny očkovat. Třetího však ne, neboť podlehl falešným varováním před očkováním. Jeho poslední syn tak na obrnu zemřel.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...