Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Výdaje za očkování proti obrně se vyplatí

Injekce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Injekce - ilustrační foto | foto: Shutterstock

ABÚ ZABÍ V roce 2012 se na světě vyskytlo nejméně případů dětské obrny v historii. Vyplývá to z plánu na její vymýcení pro roky 2013 až 2018. Ten ve spolupráci s dalšími organizacemi vypracovala Iniciativa za globální vymýcení dětské obrny při Světové zdravotnické organizaci (WHO).

Dárci zapojení do projektu, mezi nimiž je například nadace Billa a Melindy Gatesových, zaplatí za boj proti obrně 5,5 miliard dolarů (asi 110 miliard korun).

V rámci týdne imunizace začal v Abú Zabí dvoudenní summit o očkování a imunizaci dětí. Ten je první svého druhu, který se touto nemocí mimo jinými také zabývá. Ačkoli je plán vymýcení obrny nákladný, podle organizace Vaccine Works (Očkování má smysl) světu ušetří až desetinásobek investované částky. Úmrtí na obrnu či neproduktivní život nemocných totiž podle této organizace znamená ekonomické ztráty.

Epidemie obrny

Organizace tvrdí, že nový plán klade důraz na posílení běžného očkování, má realistický časový rámec a počítá s předáváním zkušeností dalším zdravotnickým organizacím.

ČTĚTE TAKÉ:

Zůstávají tři státy, ve kterých je obrna ve stádiu epidemie. Jsou to Afghánistán, Pákistán a Nigérie. V minulých letech se podařilo zastavit šíření nemoci v Indii, která byla dlouho problémovou oblastí. V posledních dvou letech tam případy nákazy nebyly zaznamenány. Podle nového plánu země nesmí tři roky zaznamenat výskyt obrny, aby mohla být prohlášena za "vyléčenou". V minulých letech se také podařilo zastavit postup obrny v Kongu a v Angole, do kterých se nemoc vrátila.

Zdravotníci pod palbou

V ohroženém Pákistánu zdravotnickému personálu komplikuje práci nízká informovanost, předsudky a odpor islámských náboženských vůdců. Pochybnosti o očkování v zemi vzbuzuje i případ pákistánského lékaře, který vedl v zemi falešnou očkovací kampaň. Pomáhal tak americkým agentům v honbě za vůdcem Al-Káidy Usámou bin Ládinem, který byl nakonec dopaden v roce 2011.

Zdravotníci v Pákistánu stále čelí četným útokům. Na převážně smutné osudy nenaočkovaných dětí v muslimských zemích upozorňuje soubor fotografií, který u příležitosti týdne imunizace vydala zdravotnická skupina GAVI, která se na nynějším plánu na vymýcení obrny v letech 2013 až 2018 podílí. Na obrázcích se objevuje i příběh 32letého Pákistánce, otce tří dětí, který obrnu v mládí prodělal. Jelikož sám nese následky nemoci, nechal proti ní dva syny očkovat. Třetího však ne, neboť podlehl falešným varováním před očkováním. Jeho poslední syn tak na obrnu zemřel.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.