Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Výdaje za očkování proti obrně se vyplatí

Injekce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Injekce - ilustrační foto | foto: Shutterstock

ABÚ ZABÍ V roce 2012 se na světě vyskytlo nejméně případů dětské obrny v historii. Vyplývá to z plánu na její vymýcení pro roky 2013 až 2018. Ten ve spolupráci s dalšími organizacemi vypracovala Iniciativa za globální vymýcení dětské obrny při Světové zdravotnické organizaci (WHO).

Dárci zapojení do projektu, mezi nimiž je například nadace Billa a Melindy Gatesových, zaplatí za boj proti obrně 5,5 miliard dolarů (asi 110 miliard korun).

V rámci týdne imunizace začal v Abú Zabí dvoudenní summit o očkování a imunizaci dětí. Ten je první svého druhu, který se touto nemocí mimo jinými také zabývá. Ačkoli je plán vymýcení obrny nákladný, podle organizace Vaccine Works (Očkování má smysl) světu ušetří až desetinásobek investované částky. Úmrtí na obrnu či neproduktivní život nemocných totiž podle této organizace znamená ekonomické ztráty.

Epidemie obrny

Organizace tvrdí, že nový plán klade důraz na posílení běžného očkování, má realistický časový rámec a počítá s předáváním zkušeností dalším zdravotnickým organizacím.

ČTĚTE TAKÉ:

Zůstávají tři státy, ve kterých je obrna ve stádiu epidemie. Jsou to Afghánistán, Pákistán a Nigérie. V minulých letech se podařilo zastavit šíření nemoci v Indii, která byla dlouho problémovou oblastí. V posledních dvou letech tam případy nákazy nebyly zaznamenány. Podle nového plánu země nesmí tři roky zaznamenat výskyt obrny, aby mohla být prohlášena za "vyléčenou". V minulých letech se také podařilo zastavit postup obrny v Kongu a v Angole, do kterých se nemoc vrátila.

Zdravotníci pod palbou

V ohroženém Pákistánu zdravotnickému personálu komplikuje práci nízká informovanost, předsudky a odpor islámských náboženských vůdců. Pochybnosti o očkování v zemi vzbuzuje i případ pákistánského lékaře, který vedl v zemi falešnou očkovací kampaň. Pomáhal tak americkým agentům v honbě za vůdcem Al-Káidy Usámou bin Ládinem, který byl nakonec dopaden v roce 2011.

Zdravotníci v Pákistánu stále čelí četným útokům. Na převážně smutné osudy nenaočkovaných dětí v muslimských zemích upozorňuje soubor fotografií, který u příležitosti týdne imunizace vydala zdravotnická skupina GAVI, která se na nynějším plánu na vymýcení obrny v letech 2013 až 2018 podílí. Na obrázcích se objevuje i příběh 32letého Pákistánce, otce tří dětí, který obrnu v mládí prodělal. Jelikož sám nese následky nemoci, nechal proti ní dva syny očkovat. Třetího však ne, neboť podlehl falešným varováním před očkováním. Jeho poslední syn tak na obrnu zemřel.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....