9. září 2017 6:14 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Tloustnete? Možná za to mohou slevy v obchodech

Nákup potravin - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákup potravin - ilustrační foto. | foto: ČTK

LONDÝN Lidé ročně kvůli lákavým výhodám obchodníků zkonzumují až 17 000 kalorií navíc, což se může projevit ve více než dvoukilogramovém váhovém přírůstku. Podle britské společnosti pro ochranu zdraví veřejnosti dostanou lidé každý rok od obchodníků a v jídelnách rychlého občerstvení až 100 nabídek koupit si výhodněji větší porci jídla a nápojů.

Jak napsal server The Telegraph, odborníci přitom varují před nárůstem obezity a zdravotními riziky. Prodávající jsou školeni v tom, aby se lidí ptali, zda si přejí větší a cenově výhodnější porci, nebo aby přidávali k nákupu čokoládu za nižší cenu. Britská společnost vyzvala obchody, aby přestaly svým zaměstnancům vyplácet odměny za to, že se jim podařilo přimět zákazníky k nákupu nezdravého jídla.

Z průzkumu provedeného v jediném týdnu vyplynulo, že slovním naléháním prodavači přiměli 34 procent zákazníků koupit si větší porci kávy, než lidé původně chtěli, 33 procent k navýšení porce jídla a 36 procent k přijetí čokolády jako bonus za nákup.

Průzkum provedený mezi 2000 dospělými Brity také ukázal, že čelí ročně v průměru 106 nabídkám „výhodného“ nákupu jídla. Týdně tak zkonzumují navíc 330 kalorií.

Obezita je problém

Největšímu tlaku jsou podle výzkumu vystaveni lidé ve věku 18 až 24 let, kteří tak zkonzumují týdně navíc až 750 kalorií a za rok mohou kvůli tomu nabrat na váze pět kilogramů.

„Obezita je zdravotní výzva naší generace a pokud to nebudeme rychle řešit, můžeme se dostat do bodu, z něhož nebude návratu,“ uvedla Shirley Cramerová z britské společnosti pro ochranu zdraví veřejnosti. Zároveň vyzvala veřejnost, aby se připojila k boji proti tomuto trendu a využila k tomu třeba i hashtag #JustThisThanks.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz