Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Vyhrála boj s rakovinou, implantáty ji teď děsí

Kromě vadných implantátů děsí ženy i gely proti vráskám. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kromě vadných implantátů děsí ženy i gely proti vráskám. | foto: ČTK

PRAHA  Třiatřicetiletou Kamilu připravila rakovina o prs. Kvůli tomu si před dvěma lety nechala ňadro vymodelovat znovu. Teď bude ale muset na další operaci, v těle má totiž vadný implantát PIP z Francie. Kamilu a další dva tisíce žen už ministerstvo zdravotnictví vyzvalo, aby implantát vyměnily.

"Ministerstvo respektuje doporučení odborných společností, aby si ženy nechaly vadné implantáty z Francie odstranit,“ řekl včera mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Jenže na novou operaci může Kamila čekat několik měsíců, nebo dokonce rok. Nemocnice mají plno. "Není to rozhodně tak akutní, že by se musely vyměňovat hned. Než se ale ženy dostanou na řadu, může to trvat několik měsíců, pokud tedy vyšetření neodhalí problém,“ řekl Karel Urban, primář kliniky plastické chirurgie Fakultní nemocnice Na Bulovce. Denně mu volají desítky pacientek, které chtějí vědět, zda v těle nemají nebezpečný výrobek.

ČTĚTE TAKÉ:


Zhruba 200 z nich už slyšelo nebo v nejbližší době uslyší kladnou odpověď. "Doporučím jim kontroly ultrazvukem, pořadníky ještě nemáme. Zatím je ve fázi jednání, jaký bude další postup,“ tvrdí Urban. Pojišťovny stále ještě s ministerstvem zdravotnictví řeší, kdo vlastně operaci zaplatí. Pravděpodobné je, že ženám po rakovině zaplatí pojišťovny zákrok i nový implantát. Těm, které operaci podstoupily z kosmetických důvodů, nebezpečný implantát vyoperují, ale případný nový si asi budou muset uhradit znovu.

Kamila se zatím nerozhodla, zda bude čekat několik měsíců na operaci, kterou jí zaplatí pojišťovna. "Žít s představou, že mám v těle něco, co třeba způsobuje rakovinu, je strašné. Uvažuji velmi vážně o tom, že si co nejdřív zaplatím soukromou kliniku,“ řekla mladá žena.
Sama si přitom nebezpečný implantát PIP nevybrala, tento typ byl v sazebníku zdravotní pojišťovny. Zřejmě kvůli ceně, plastičtí chirurgové říkají, že byly velmi levné.

Infografika

Používat se přestaly v roce 2010, kdy český lékový úřad před výrobkem varoval. Zdravotní pojišťovny začaly po několikaměsíční prodlevě platit jiné implantáty. Předtím se na český trh dostaly díky evropské certifikaci. Zástupci Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) tvrdí, že je díky tomu nemuseli kontrolovat. "Již od roku 2000 neprovádí SÚKL schvalování takovýchto zdravotnických prostředků před jejich uvedením na trh,“ oznámil úřad. Pokud ženy operaci podstupovat nechtějí, mají podle ministerstva zdravotnictví alespoň chodit na pravidelné kontroly.

Komplikace se v Česku zatím objevily u dvou žen. První případ je starý čtyři roky, druhý je z letošního ledna. Ten je stále v šetření. Včera také vyšlo najevo, že francouzská firma Poly Implant Prothese (PIP) dostávala stížnosti na své prsní implantáty již od konce 90. let. Podle britské stanice Sky News je ale nebrala vážně a raději klientům vyplácela vysoké odškodné. Vyplynulo to z výslechu zakladatele společnosti Jeana-Clauda Mase. Ten prý připustil, že kvůli zisku používal silikon vlastní výroby, jenž byl výrazně levnější než jiné. Kromě francouzských implantátů PIP jsou nebezpečné ještě nizozemské implantáty M-implants, které francouzský výrobce také vyráběl.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.