Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak se vyrábí oční protézy? Výroba a malování je umění

Oční protézy  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oční protézy | foto: ČTK

LYON Vypadá to tu jako v malířském ateliéru - samé barvy a štětce. Umělec tu však nemaluje obraz, nýbrž oční protézu, vyráběnou na míru pro každého pacienta. Na výrobu těchto očních protéz, potomků dávného skleněného oka, které nosí desetitisíce lidí ve světě, se specializovalo několik laboratoří.

Jako je ta v Lyonu, kde je náročná malba duhovky svěřena umělci. "Jak co nejlépe vytvořit jiskrný pohled?" táže se Dominique Charles-Messance. Zdůrazňuje umělecký charakter své profese, kterou ve Francii zaštiťuje Svaz výrobců umělých očí (UDOF), píše agentura AFP.

Dnes za ním přichází třiadvacetiletý Jonathan, aby si nechal vyrobit novou oční protézu, kterou plně hradí pojišťovna. Mladý muž přišel o oko v devíti letech. Vysoce oceňuje "realismus" svého umělého oka, vyrobeného ze syntetické pryskyřice podobně jako všechny tyto protézy ve Francii. "Své přítelkyni jsem hned neřekl, že mám oční protézu, a nic nepoznala," zdůrazňuje.

Oční protézy

Ve Francii jsou protézy vyráběny výhradně z umělé pryskyřice, které se začaly praktikovat ve Spojených státech v 50. letech minulého století. Avšak Německo, Itálie a země východní Evropy nadále vyrábějí skleněné oči. Tuto techniku od 18. století zdokonalovali skláři. Ve Francii poprvé oční protézy popsal chirurg a lékař několika francouzských králů Ambroise Paré v 16. století. Výroba umělých očí se používala již v době starověku. Egypťané opatřovali takovýma očima své mumie.

Stějně jako všichni, kdo oční protézu nosí, si ji musí po několika letech nechat udělat znovu. V laboratoři mu udělají otisk očnice, do něhož vpraví lékařský silikon. Podle tohoto otisku se vyrábí na míru protéza, která se pak dlouho ručně upravuje.

Mezitím se ve vedlejší místnosti Philippe Jacquin-Ravot, absolvent Akademie výtvarného umění v Lyonu, chystá k malování Jonathanovy duhovky, která pak bude na novou protézu zafixována.

Pracuje na základě fotografie Jonathanova zdravého oka, používá barevné pigmenty a jemné štětce. Bezmála to tu vypadá jako v ateliéru nějakého umělce, kdyby tu nebyla vlákna červené vlny, která dokonale imitují vlásečnice v očním bělmu. Philippe Jacquin-Ravot má i jakousi paletu, dřevěnou krabičku obsahující 80 odstínů modré a hnědé, s nimiž vykresluje každou duhovku.

'Skleněné oko'

Vše se totiž musí v případě nové protézy dělat znovu, protože oči s věkem světlají. "A v každé duhovce je až sedm barev," vysvětluje malíř, jehož osobní výtvory jsou maximálně realistické. "Jde o to vykreslit drobnou síťovinu v duhovce, která je u každého člověka jiná," vysvětluje Dominique Charles-Messance. Vytvořil si sám svou paletu, která ho doprovází do nemocnic v Besançonu, Dijonu či Lausanne.

ČTĚTE TAKÉ:

Nemá rád výraz "skleněné oko", které připomíná scény z filmů jako je Strach nad městem, kde Jean-Paul Belmondo pronásleduje vraha až na střechu, kde zlosyn ztratí oko. Skleněné oko připomíná rovněž invalidy z války. Dnes jsou protézy jen stěží rozeznatelné od pravého oka, chybí jim pouze pohyb. Z estetického hlediska slouží všem vrstvám obyvatel, počínaje dítětem, které bylo postiženo rakovinou sítnice, a konče studentem, který přišel o oko při rvačce.

Časté jsou rovněž úrazy v domácnosti, jako je vystříknutí chemikálie do oka anebo vbodnutí tužky do oka u dítěte, vysvětluje výrobce očních protéz. Dominique Charles-Messance zdůrazňuje tabu, které obklopuje nošení oční protézy, ačkoli pohledem člověk navazuje první kontakt, a význam psychologického přístupu, který předpokládá jeho povolání, zejména v případě, kdy svou první protézu dostává dítě.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.