Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Využívání konopí k léčebným účelům Senát zřejmě schválí

Pěstování konopí (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pěstování konopí (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Senátní zdravotnický výbor podpořil využívání konopí k léčebným účelům. Rozhodl o tom přes výhrady některých svých členů, že konopí by si pacienti mohli koupit jen na elektronický, nikoli na papírový lékařský předpis. Příslušnou novelu tak asi schválí příští týden i Senát jako celek. Horní komoře to doporučil také její ústavně-právní výbor.

Konopí má léčivé účinky

Marihuanu je možné používat například při zmírnění příznaků rakoviny, Parkinsonovy choroby, roztroušené sklerózy, lupénky nebo atopického ekzému. Legální pořízení na elektronický předpis má zabránit zneužívání této drogy.

Výhrady k tomu měla například exministryně zdravotnictví a senátorka ČSSD Milada Emmerová. "Je to přílepek, který tam byl dán narychlo bez jakékoli odborné diskuse," uvedla Emmerová. Poukázala na to, že původní poslanecká předloha, kterou ještě jako členka dolní komory podepsala, s elektronickými recepty nepočítala. Podle Emmerové to může v praxi přinést pacientům potíže vzhledem k tomu, že mnoho lékařů, zejména vyššího věku, počítač nevlastní.

Poslanec ODS Pavel Bém namítl, že zpočátku bude podle odhadů předepisována maximálně tisícovka receptů na konopí ročně. Podobně tomu bylo i v zahraničí. Například v Izraeli legální konopí využívalo je pár set pacientů, nyní je to 9000.

První ročník mezinárodního konopného veletrhu Cannafest Praha

Novela nepřináší legalizaci marihuany ani pěstování konopí pro léčebné účely doma, po čemž volali někteří zastánci užívání marihuany. Podle tvůrců předlohy by to bylo porušení mezinárodní úmluvy o psychochotropních látkách.

Pěstitelé budou muset získat licence

Droga k léčebným účelům by se měla nejprve dovážet. Až po roce by měli vstoupit na trh tuzemští pěstitelé, aby měl Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) čas na přípravu. Určoval by také, na jaké ploše by se konopí pěstovalo. Ústav má například vydávat maximálně pětileté licence pěstitelům a organizovat výběrové řízení na nákup marihuany, které má být dvoukolové.

Ve druhém kole bude rozhodujícím kritériem cena konopí, která by měla mít tříčtvrteční váhu. Podmínkou pro udělení licence by bylo také to, že tuzemské konopí bude levnější než dovážené.

Výbor řešil také to, zda léčebné konopí bude do budoucna hrazeno ze zdravotního pojištění, což pojišťovny odmítají. "V tuto chvíli k tomu vůle není," uvedl Bém. Měsíční léčba konopím by podle předkladatelů měla stát nejvýše 1500 korun, podle kritiků ale skutečná cena bude mnohonásobně vyšší.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...