20. února 2012 6:48 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Rotaviry často působí průjmy, pomůže očkování

Novorozeně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novorozeně | foto: Shutterstock

PRAHA Všeobecná zdravotní pojišťovna letos opět přispívá novorozencům ve věku šest až 24 týdnů na očkování proti rotavirovým infekcím.Tato infekce postihne do pěti let věku prakticky každé dítě. Projevuje se horečkou, průjmem, zvracením, bolestmi břicha a nechutenstvím.

Největším rizikem je odvodnění následkem průjmu a zvracení. U dětí do dvou let věku jsou rotavirové infekce nejčastější příčinou hospitalizace. "Až do konce letošního roku mohou rodiče požádat v rámci preventivního programu 'Chraňte své dítě, my vás podpoříme' o slevu na očkování. Program funguje čtvrtým rokem, loni ho využily tisíce rodičů," uvedl mluvčí VZP Jiří Rod.

Pro uplatnění slevy si rodiče mají vyzvednout v jakékoli pobočce VZP voucher a na něj zakoupit za 2600 korun vakcínu pro dvě dávky očkování u lékaře, v lékárně zapojené do programu nebo v očkovacím centru. Po předložení potvrzeného voucheru dostanou od pojišťovny zpět 500 korun.

Pomůže jedinně očkování

Na rotavirové infekce není lék. Pacient dostává zavodňující roztoky. Nebezpečím těchto infekcí je jejich snadné šíření. Jsou velmi odolné, na předmětech vydrží i několik hodin. Nezničí je dezinfekční prostředky, k nákaze stačí i poměrně malá dávka.

Jedinou účinnou ochranou je očkování. Podává se novorozencům od šestého do 24. týdne věku, ve dvou dávkách v rozestupu čtyř týdnů. Vakcína se podává ústy, pro děti je nebolestivá. Lze ji kombinovat s ostatními dětskými vakcínami, jako hexavakcína a pneumokokové vakcíny.

V Rakousku, Belgii, Lucembursku, Finsku nebo Litvě, kde se plošně očkuje, klesla celková nemocnost na průjmová onemocnění a ubylo hospitalizací kvůli rotavirovým infekcím. V Česku bylo v roce 2010 očkováno proti rotavirům sedm až osm procent dětí.

ČTK, Lidovky.cz