Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VZP zaplatí za jednoho pojištěnce více než loni

Zdraví

  7:00
PRAHA - Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) dá letos za péči v průměru na pojištěnce o 957 korun více než loni. Bude to celkem 23.842 Kč, což je o 4,18 procenta více. Novinářům to dnes řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Celkové náklady na zdravotní péči ze základního fondu jsou plánovány na 142,2 miliardy korun, tedy o tři miliardy vyšší než loni.

Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. foto: ČTK

VZP přidá nemocnicím, ambulancím i lázním. Méně vydá jen za léky, což je možné díky poklesu cen. Pacienti tedy nepřijdou zkrátka, zdůraznil ředitel. "Rok 2013 byl kritický pro celé zdravotnictví, management VZP přijal řadu opatření, aby pojišťovna zůstala finančně stabilní. Našli jsme úspory uvnitř systému tak, aby to nedopadlo na dostupnost péče," uvedl ředitel.

Loni podle něho VZP uspořila za zdravotnický materiál 300 milionů korun, 400 milionů korun za léky a 600 milionů za svůj provoz. Úspory převedla do základního fondu. VZP je v současnosti bez závazků po lhůtách splatnosti. V tomto trendu bude podle Kabátka pokračovat i letos. Celkové příjmy VZP loni byly téměř 143 miliardy, letos se očekávají o pět miliard vyšší, tedy 148 miliard korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Náměstek ředitele pro úsek zdravotní péče Petr Honěk upřesnil, že průměrné náklady na jednoho klienta v lázeňské péči stoupnou letos oproti loňsku o 11 procent. Lůžková péče si polepší v průměru o 7,1 procenta, z toho nemocnice o 6,7 procenta, a léčebny dlouhodobě nemocných a hospice dokonce o zhruba 11 procent. Výrazné navýšení tak dostanou ty druhy péče, které nejvíce postihla omezení loňské úhradové vyhlášky.

Laboratoře dostanou v průměru na pojištěnce více o 1,3 procenta, radiologie a zobrazovací metody o 3,6 procenta, lékařská služba první pomoci o 14,2 procenta. Z ambulantních lékařů si na platbách od VZP polepší například gynekologové o 3,9 procenta či zubaři o 3,8 procenta. Zubařům zvýší VZP úhradu za běžné amalgámové plomby.

V praktickém lékařství stoupnou platby v průměru jen o 0,1 procenta. Praktické lékaře podle analýzy VZP nezasáhla tolik omezení loňské úhradové vyhlášky, proto navýšení u nich nebylo letos prioritou. VZP má podle ředitele nicméně zájem na spolupráci s kvalitními praktiky, proto je od letoška začala odměňovat za celoživotní vzdělávání. Více peněz půjde do onkologického screeningu v rámci celorepublikové preventivní akce.

Za léky v průměru pro jednoho klienta zaplatila VZP loni 3722 korun, letos by to mělo být 3699 korun, tedy o 0,6 procenta méně. VZP chce ušetřit mimo jiné díky systému pozitivních listů, tedy seznamu doporučených léků, které nakoupila levněji. "Přípravky zařazené na pozitivní list mají tu výhodu, že jsou při nejnižší možné ceně stejně kvalitní jako dražší léky, ale pacienti je navíc mají v lékárnách vždy bez doplatku," uvedl Honěk.

Podle letošní úhradové vyhlášky přidá VZP 136 z celkového počtu 149 nemocnic. Méně peněz jde jen do 13 nemocnic, které už provedly změny ve struktuře péče, tomu odpovídají i změny v platbách.

Autoři: ,