Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
6. února 2014 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

VZP zaplatí za jednoho pojištěnce více než loni

Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. | foto: ČTK

PRAHA Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) dá letos za péči v průměru na pojištěnce o 957 korun více než loni. Bude to celkem 23.842 Kč, což je o 4,18 procenta více. Novinářům to dnes řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Celkové náklady na zdravotní péči ze základního fondu jsou plánovány na 142,2 miliardy korun, tedy o tři miliardy vyšší než loni.

VZP přidá nemocnicím, ambulancím i lázním. Méně vydá jen za léky, což je možné díky poklesu cen. Pacienti tedy nepřijdou zkrátka, zdůraznil ředitel. "Rok 2013 byl kritický pro celé zdravotnictví, management VZP přijal řadu opatření, aby pojišťovna zůstala finančně stabilní. Našli jsme úspory uvnitř systému tak, aby to nedopadlo na dostupnost péče," uvedl ředitel.

Loni podle něho VZP uspořila za zdravotnický materiál 300 milionů korun, 400 milionů korun za léky a 600 milionů za svůj provoz. Úspory převedla do základního fondu. VZP je v současnosti bez závazků po lhůtách splatnosti. V tomto trendu bude podle Kabátka pokračovat i letos. Celkové příjmy VZP loni byly téměř 143 miliardy, letos se očekávají o pět miliard vyšší, tedy 148 miliard korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Náměstek ředitele pro úsek zdravotní péče Petr Honěk upřesnil, že průměrné náklady na jednoho klienta v lázeňské péči stoupnou letos oproti loňsku o 11 procent. Lůžková péče si polepší v průměru o 7,1 procenta, z toho nemocnice o 6,7 procenta, a léčebny dlouhodobě nemocných a hospice dokonce o zhruba 11 procent. Výrazné navýšení tak dostanou ty druhy péče, které nejvíce postihla omezení loňské úhradové vyhlášky.

Laboratoře dostanou v průměru na pojištěnce více o 1,3 procenta, radiologie a zobrazovací metody o 3,6 procenta, lékařská služba první pomoci o 14,2 procenta. Z ambulantních lékařů si na platbách od VZP polepší například gynekologové o 3,9 procenta či zubaři o 3,8 procenta. Zubařům zvýší VZP úhradu za běžné amalgámové plomby.

V praktickém lékařství stoupnou platby v průměru jen o 0,1 procenta. Praktické lékaře podle analýzy VZP nezasáhla tolik omezení loňské úhradové vyhlášky, proto navýšení u nich nebylo letos prioritou. VZP má podle ředitele nicméně zájem na spolupráci s kvalitními praktiky, proto je od letoška začala odměňovat za celoživotní vzdělávání. Více peněz půjde do onkologického screeningu v rámci celorepublikové preventivní akce.

Za léky v průměru pro jednoho klienta zaplatila VZP loni 3722 korun, letos by to mělo být 3699 korun, tedy o 0,6 procenta méně. VZP chce ušetřit mimo jiné díky systému pozitivních listů, tedy seznamu doporučených léků, které nakoupila levněji. "Přípravky zařazené na pozitivní list mají tu výhodu, že jsou při nejnižší možné ceně stejně kvalitní jako dražší léky, ale pacienti je navíc mají v lékárnách vždy bez doplatku," uvedl Honěk.

Podle letošní úhradové vyhlášky přidá VZP 136 z celkového počtu 149 nemocnic. Méně peněz jde jen do 13 nemocnic, které už provedly změny ve struktuře péče, tomu odpovídají i změny v platbách.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...