Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Vztahy jsou ve vyšším věku to nejdůležitější, říká odbornice

Vztahy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vztahy (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Budoucnost je v denních centrech pro seniory, říká doktorka Tamara Tošnerová z Psychiatrické ambulance Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

LN V jaké psychické kondici jsou dnešní čeští senioři?
Psychická kondice úzce souvisí s tím, jak je člověk akceptován vlastní rodinou, společností a sám sebou. Hodně záleží také na jeho finančních možnostech. Bývá to velmi individuální, ale obecně se dá říci, že naši senioři jsou na tom po stránce psychiky celkem dobře.

LN Senioři ve vyspělých zemích jsou na tom lépe?
Záleží na tom, jak se to vezme. V sousednímNěmecku odcházejí lidé bez rozdílu pohlaví do důchodu v 62 letech, ve Skandinávii dokonce v 67 letech. Důchod německého důchodce ale tvoří dvě třetiny původního platu, u nás to bývá pouze třetina. Senior v Německu může tedy bez problémů strávit zimu třeba na Sicílii, zatímco ten náš má možnosti přece jenom poněkud okleštěné. Mnohdy to ovšem souvisí i s tím, že starší lidé u nás stále podporují děti a vnoučata a teprve pak myslí na sebe, leckdy ještě s pocitem viny. V posledních letech se to však už zmírňuje, řada seniorů chodí třeba přes rok na brigádu a vydělané peníze věnuje například na cestování.

Senioři v lázních - ilustrační foto.


LN Co je pravdy na tom, že se s přibývajícími roky mění lidská povaha?
Osobnost semění spíše s nemocí než s věkem. Základní povahové vlastnosti zůstávají tedy u zdravého seniora stejné, pouze se prohlubují. Jinak řečeno, kdo byl harpagonem ve třiceti, ten jím zůstane i v osmdesáti. Tvrzení, že staří lidé jsou nepružní, mrzutí a protivní, patří k mýtům, které seniory jen znevýhodňují.

LN Jak je to s pamětí?
Paměť nám postupně slábne už od třicítky, obtížně si pamatujeme zejména jména, ale od toho máme vizitky. Pokud senior žije normálním životem, stará se o to, co se v jeho okolí děje, mluví o tom a není nemocný, pak nepotřebuje žádný speciální trénink mozku. V naší ambulanci pro poruchy paměti dokážeme poměrně spolehlivě rozlišit benigní stařeckou zapomnětlivost od té patologické.

LN Nakolik zahýbe s psychikou člověka odchod do důchodu?
Obzvlášť těžce tuto změnu nesou ti, kdo nemají na důchod nic připraveného. Nezáleží ani tak na tom, jestli začnou realizovat koníčky, starají se o vnoučata, nebo se pustí do úplně jiné profese. Prostě by měli mít nějakou dobrovolnou povinnost. V opačném případě se ráno probudí, uvažují, jestli jim stojí za to se obléct, a nakonec možná radši zůstanou v posteli.

LN Lidé, kteří pracují se seniory, často říkají, že většinu kurzů nebo pohybových aktivit navštěvují pouze ženy. Čím to podle vás je?
Může to souviset už s tím, že se ženy dožívají vyššího věku, navíc se rády scházejí a povídají si. Muži o nic takového nestojí, mnohem radši si něco kutí v dílně. V Izraeli, kde jsem byla před časem na stáži, proto pořádají pro seniory různé kurzy práce s kovem. Ve Skandinávii zase mají v rámci místních komunit velice dobře fungující systém denních center pro seniory, kde se mohou zapojit do různých zájmových činností. U nás převažovalo dosud ústavnictví, ale budoucnost je myslím také v denních centrech.

LN Někteří senioři se na důchod stěhují z města ven na chalupu. Jak snadné bývá změnit své dosavadní zvyky?
Lidé mívají někdy velmi naivní představy, nepočítají s tím, že venkov není jen krásná krajina, ale jsou to i lidé, se kterými budou muset vycházet. Ve městě si uzavřeného bručouna nikdo nevšímá, ale na venkově, kde jsou lidé na sobě daleko víc závislí, to je jiné. Proto by si senioři měli předem prohlédnout nejen chalupu, kde chtějí bydlet, ale i zjistit si něco o budoucích sousedech. A také myslet na to, jak budoumít zajištěné nákupy nebo návštěvy lékaře.

LN S čím souvisejí nejčastější psychické problémy seniorů?
Především se ztrátami. Na rozdíl od předchozích generací se s nimi přitom musíme vyrovnávat až v pokročilém věku, kdy už jsme sami mírně nemohoucí a přecitlivělí. Měli bychom tedy včas uvažovat nejen o tom, co budeme dělat „na stará kolena“, ale také s kým budeme.

LN Zůstane-li člověk sám, asi se se ztrátou vyrovnává hůř...
Nejde ani tak o to, jestli člověk žije sám, ale spíš o to, nakolik je samostatný. Mezi klientkami mám například ženy, které byly zvyklé, že za ně řadu věcí vyřizoval manžel. Když zemře, jsou najednou bezradné, neumí vyplňovat formuláře ani řídit auto. Ve své bezradnosti se pak leckdy až příliš přimknou třeba k dceři, což není ideální. Mnohem lepší je mít kolem sebe svůj okruh přátel a známých. Jedna z mých klientek jezdí například i po smrti manžela na výlety, které pořádá bývalý zaměstnavatel jejího muže.

LN Jaký vliv mají na psychickou kondici zdravotní problémy?
Nemoc může, ale nemusí psychiku ovlivnit. Pokud mám lidskou podporu, sám si důvěřuji a neklesám na mysli, pak je to dobré. V opačném případě nastávají problémy.

LN Co tedy senior může udělat pro to, aby se co nejdéle udržel v psychické kondici?
Žít běžným životem a mít kolem sebe lidi. Být s nimi co nejvíc v kontaktu, i když se mi leckdy nechce nebo jsem líný. Vztahy jsou totiž v seniorském věku úplně to nejdůležitější.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!