Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

WHO kvůli šíření eboly v západní Africe vyhlásila stav nouze

Zdraví

  9:19aktualizováno  21:00
Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli šíření eboly v západní Africe stav nouze s mezinárodním dopadem na veřejné zdraví. Nejrozsáhlejší a nejdelší epidemie svého druhu tak podle WHO vyžaduje mimořádná opatření v zájmu zastavení šíření viru.

Nakažený americký doktor se připravuje na převoz do USA foto: Reuters

V praxi to znamená, že organizace nyní může na celém světě vydávat závazná pravidla zacílená na zamezení dalšího šíření nákazy. Možné je například vyhlašování karantény, uzavírání hranic nebo omezení mezinárodního cestovního ruchu, uvedla agentura DPA.

Ebola v západní Africe

Smrtelnému virovému onemocnění podlehla v západní Africe od února téměř tisícovka lidí. Epidemie propukla v březnu v Guineji. Postupně se vir rozšířil do sousední Sierry Leone a Libérie a také do Nigérie. Do izolace byl podle agentury AFP preventivně umístěn Súdánec na letišti v ugandském Entebbe. Humanitární pracovník vykazoval příznaky krvácivé horečky a nyní se čeká na výsledky testů. V Ugandě byl poslední případ eboly zaznamenán v roce 2012.

Za podobné mimořádné události WHO v minulosti označila pandemii prasečí chřipky v roce 2009 a šíření obrny v Pákistánu a Afghánistánu letos v květnu.

WHO tento týden svolala expertní komisi, která vyhodnocuje závažnost epidemií. Její členové dnes podle DPA jednomyslně schválili vyhlášení nouzového stavu.

Opatření mají zabránit šíření

"Všechna opatření jsou zaměřena na to, jak zabránit dalšímu mezinárodnímu šíření (eboly)," prohlásila dnes v Ženevě generální ředitelka WHO Margaret Chanová. Zatím komise nevyhlásila zákazy cestování, ale lidé na cestách mají být informováni o situaci a o opatřeních na ochranu před nákazou.

ČTĚTE TAKÉ:

Samotní pacienti infikovaní ebolou pak mohou cestovat jen ve výjimečných případech, kdy není možná dostatečná léčba v místě jejich pobytu. Stav nouze má být vyhlášen na národní úrovni v zasažených zemích, pokud se tak už nestalo.

Šéf zdravotní bezpečnosti při WHO Keidži Fukuda zdůraznil, že prostřednictvím správných kroků a opatření je možné ebolu zastavit. "Není to záhadná nemoc. Je to nakažlivá nemoc, kterou lze zadržet," řekl Fukuda novinářům. "Není to vir, jenž by se šířil vzduchem," vysvětlil expert.

Očekávané zhoršení

WHO očekává, že epidemie ještě nedosáhla svého vrcholu a dál se zhorší v příštích měsících. "Je pravděpodobné, že situace se zhorší, než se začne zlepšovat," řekl Fukuda. "Jsme plně připraveni na to, že epidemie bude na vysoké úrovni řadu měsíců," dodal.

Proti ebole zatím neexistuje oficiálně schválená vakcína a vir zabije zhruba každého druhého nakaženého. WHO však hodlá příští týden svolat odborníky na lékařskou etiku, aby posoudili možnosti použití experimentálních léků.

WHO uvedla, že nynější epidemie je nejhorší od chvíle, kdy byla ebola před téměř 40 lety poprvé identifikována u člověka. Současná situace je podle organizace tak vážná i kvůli nerozvinutým zdravotnickým systémům v zasažených zemích a chybějícím lidským, finančním a materiálním zdrojům.

Evropský komisař pro zdravotnictví Tonio Borg v prohlášení uvedl, že riziko rozšíření eboly do Evropské unie je "extrémně nízké". Je to podle něj dáno tím, že do EU cestuje poměrně málo lidí, kteří by mohli být nakaženi, a způsobem přenosu, tedy přímým kontaktem. Dalším důvodem je vysoká úroveň standardů zdravotnictví a prevence v EU.

Ebola v Evropě a Česku

Testy v pátek vyloučily podezření na nakažení virem u dvou Řeků, kteří přiletěli do Atén z Nigérie, i u španělské jeptišky, která se do vlasti vrátila spolu s misionářem Miguelem Pajaresem. O jeho zdravotním stavu úřady na pacientovo přání neinformují.

Česká republika zatím kontroly všech cestujících na letištích kvůli ebole nezavede. V zemích EU stačí podle hlavního hygienika ČR Vladimíra Valenty informovanost obyvatelstva a příprava zdravotníků i systému pro včasné odhalení nakaženého člověka. Valenta ale nedoporučuje, aby lidé - pokud k tomu nemají vážné důvody - cestovali do zasažených zemí.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...