Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z Britů bude národ tlouštíků, varuje studie

Zdraví

  10:19
LONDÝN - Až polovina britských mužů by mohla být v roce 2030 obézní v důsledku nedostatku tělesného cvičení, příliš kalorické potravy a stárnutí populace. Vyplývá to ze studie zveřejněné v odborné revue Lancet, podle níž by mohlo přibýt i obézních Britek, i když poněkud méně.

Magazín Lancet věnoval v posledním čísle obezitě několik studií a zdůraznil, že vlády musejí proti tomuto problému dělat mnohem víc, včetně zdaňování nezdravých potravin.

V nejhorším případě by podíl obézních Britů vzrostl z nynějších 26 procent na 41 až 48 procent, u žen by nárůst byl z 26 na 35 až 43 procent.

Studie v Lancet se týkají i Spojených států a zaměřují se také na

11 milionů obézních

Pokud bude pokračovat nynější trend, přibude v Británii v příštích dvou desetiletích 11 milionů obézních dospělých a nadměrná váha bude postihovat 26 milionů Britů.

Ve finančních nákladech by to znamenalo dvě miliardy liber (55 miliard korun) navíc, tedy asi dvě procenta nynějších výdajů v britském zdravotnictví.

opatření proti růstu obezity. Vědci uznávají, že problém se týká celé společnosti od jednotlivců po výrobce, ale vlády musejí v boji s obezitou vést. V důrazném úvodníku Lancet tvrdí, že dobrovolná opatření potravinářského průmyslu nejsou nedostatečná.

Vědci se vyslovují v boji s obezitou pro vyšší zdanění nezdravých potravin a sladkých nápojů, pro omezení reklamy na tyto produkty a pro zavedení jednoduchých upozornění v podobě dopravních semaforů na obaly s potravinami. Podle Lancet by to ušetřilo peníze a zlepšilo zdraví lidí.

Zdanění nezdravých potravin
Vědci také prosazují programy, které by odrazovaly děti od přílišného sledování televize, podporovaly tělesné cvičení a zdravou výživu ve školách a pomáhaly rodinám s obézními dětmi.

"Bez prevence a omezení rizikových faktorů obezity budou jednotlivé zdravotnické systémy zahlceny," konstatoval Lancet v úvodníku. "Přesto jsou reakce vlády zatím zcela nedostatečné a spoléhají přespříliš na samoregulaci potravinářského průmyslu."

"Zatím se to vyvíjí tak, že lidé jsou pořád tlustší a nemocnější," řekl v televizním rozhovoru profesor z Oxfordské univerzity Klim McPherson, který koordinoval studie o obezitě. Kritizoval britskou vládu za to, že se zaměřuje jen na dobrovolné dohody s potravinářskými firmami. Ministři "jsou oslabeni svou ideologií" a příliš se obávají, že budou obviňováni, že zavádějí pečovatelský stát, řekl McPherson.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...