Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z neléčené pylové rýmy může vzniknout astma, říká alergolog

Zdraví

  6:28
„Ucpaný nos patří mezi nejhorší pocity,“ říká alergolog Martin Fuchs z laboratoří IMMUNO-FLOW v pražských Letňanech.

Alergie (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Pylová alergie nás může postihnout kdykoli. Jak poznáme, že se nejedná o běžnou rýmu?
Pylová rýma sice může vypadat jako úplně normální virová rýma, ale rozdíly zde jsou. Bývá velmi vodnatá a přidružují se k ní další alergické příznaky: svědí nás nos a poměrně intenzivně kýcháme. Bohužel jsou pyloví alergici, kteří reagují nikoli takto klasicky, ale otokem sliznice, což je velice nepříjemné. Ucpaný nos je totiž jedním z nejhůře vnímaných lidských pocitů a je až neuvěřitelné, že i daleko vážnější nemoci, jako třeba diabetes nebo onkologické onemocnění, lidé vnímají mnohem méně. Když nemůžeme mluvit, spát, pracovat, je to pro nás obrovský handicap.

Lidovky.cz: Jaká léčba se nasazuje při ucpaném nosu způsobeném pylovou alergií?
Razantnější než u lidí, kteří jenom kýchají, mají vodnatou rýmu a svědí je nos. Pokud pacient nemá alergickou rýmu poprvé, většinou ví, co dělat: vzít si antihistaminikum. Málokterý „pylař“ je už však dneska schopný zvládnout to jenom antihistaminikem, tady je nutné léčbu zesílit. Hlavně lokálními protizánětlivými léky, protože rýma, i když alergická, je zánět. Ne sice infekční, ale je to proces, který devastuje sliznici.

Rybíz, brokolice a telecí játra. Podívejte se, co pomáhá proti alergii

Lidovky.cz:  Je to i z toho důvodu, že antihistaminikum ve svém principu není protizánětlivý lék?
Z názvu vyplývá, že jde o lék proti histaminu, což je sice hlavní mediátor alergického zánětu, ale není to jen on, kdo ho způsobuje. Histamin je něco jako cibule v polévce, jenomže zánět je celá ta polévka – další zelenina, sůl, koření. Zánět je ve své podstatě taková přesolená, překořeněná polévka a pouze jedna její část je histamin. Apokud jsou zde vedle histaminu přítomny i další mediátory, antihistaminikum zánět nezablokuje a ten se rozvíjí dál.

Lidovky.cz:  Zatím mluvíme v souvislosti s pylovou alergií jen o nosu, ale co oči?
Když se řekne sezonní pylová alergie, oči k tomu integrálně patří. Jsou dokonce pacienti, kteří mají daleko horší pylovou alergii oční než rýmovou, ale většinou to jde ruku v ruce. Nevíme úplně přesně, proč je u někoho citlivější oční spojivka a u někoho nosní sliznice. Polinózu neboli sennou rýmu chápeme jako celkové systémové onemocnění, kdy je pacient také celkově unavenější.

Lidovky.cz:  Stává se, že jsou na základě odborného vyšetření pacientům s podezřením na pylovou alergii odhaleny i jiné alergie?
Často se opravdu zjistí, že dotyčný je alergický i na něco jiného než jen na pyly, že má „schovanou“ také roztočovou nebo kočičí alergii. Stejně jako je možné vypátrat, že rýma pacienta není jen jarní, ale vlivem prašného prostředí přetrvává několik let. Tím se pak také řídí léčba.

Lidovky.cz:  Co je vlastně příčinou alergické reakce?
Je to jakási „popletená imunita“, která začne proti neškodné látce na povrchu pylového zrnka přecitlivěle reagovat nadprodukcí takzvaného imunoglobulinu (IgE). Pyl samotný sice nezpůsobí infekci, ale imunita daného jedince je tak přemrštěná, že proti této neškodné látce odpovídá nesmyslně. Jakmile alergolog zjistí, na co je pacient alergický, rozhodne, zda je možné nasadit vakcínu. Čím dříve se vakcína aplikuje, tím dříve pylové alergii nedovolíme, aby se vyvinula do nějakého obludného alergického pochodu. Z neléčené pylové rýmy může být totiž za pět let astma, za dalších deset let břišní dyskomfort, dráždivý tračník, ekzém a tak dále.

Lidovky.cz: Jakou diagnostickou metodu používáte nejčastěji?
Tím úplně nejprimitivnějším testem je kožní test – proveditelný okamžitě, už při prvním kontaktu s pacientem, kdy se dělá anamnéza. Ovšem za předpokladu, že dotyčný zrovna neužívá antihistaminika. Pokud ano, je třeba tyto léky podle různých doporučení na tři, pět nebo sedm dní vysadit. Kožní testy jsou poměrně rychlé, levné a vyhodnocené za čtvrt hodiny.

Lidovky.cz:  Jak se při kožních testech projeví pozitivní reakce?
Reakce je pupen, jako když se ožehnete kopřivou, přičemž jeho velikost a zarudnutí kůže prozradí, zda má pacient nadprodukci protilátky, kterou testujeme. Pokud testujeme například břízu, lísku nebo směsi stromů a pupen se objeví u všech, je zřejmé, že dotyčný je alergický na pyly stromů. Rovnou se však testují i další nejznámější alergeny, kam patří sezonní venkovní plísně, celoroční roztoči, celoroční zvířecí alergeny, protože podle anamnézy se sem přidávají i další testy. Ve výsledku jde o 12 až 14 základních testů, které lékaři prozradí dané spektrum alergií.

Bříza - ilustrační foto.

Lidovky.cz:  A pak jim předepíšete vakcínu?
Nyní máme v populaci asi 20 procent alergiků na pyl a všech vakcín – nejen pylových, ale i roztočových a jiných – se ročně předepíše kolem 100 000. Takže pouze pět procent „pylařů“ ze dvou milionů je u nás nyní na vakcíně. Vakcína není celoživotní, dává se na tři až pět let a nakonec ji ze všech „pylařů“ dostane za svůj život přibližně každý pátý. Všichni se pro ni nehodí. Buď mají i jinou, významnější alergii, nebo se u nich vyskytuje více nemocí. Například kardiakovi nebo diabetikovi nelze vakcínu podat.

Lidovky.cz: Co se stane, když klasický pylař nevyhledá alergologa a léčí se sám? 
Když se pacient k vakcíně vlastní vinou nedostane, protože si na svou pylovou rýmu kupuje volně prodejné preparáty do nosu, může si už po několika týdnech vypěstovat takzvanou medikamentózní rýmu. Ta se pak přidá k rýmě alergické a výsledkem je, že po sezoně jeho problémy přetrvávají. Právě proto, že se léčil preparáty, bez kterých se už neobejde – začne na nich být závislý. Říkáme tomu sanorinismus a je to bohužel problém statisíců alergiků, kteří nevyhledají odbornou pomoc a „pomáhají si“ sami. Pár let jim to může procházet, ale pak mohou skončit na ORL a následně na operačním sále.

Autor: