Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z psychiatrických léčeben se stanou do konce roku nemocnice

Zdraví

  7:00
PRAHA - Do konce roku se většina psychiatrických léčeben v ČR změní na psychiatrické nemocnice. Ministerstvo zdravotnictví změnu schválilo, řekl novinářům náměstek Marek Ženíšek (TOP 09). Z 13 léčeben chce podle něj změnit název deset. Změnu už má schválenou například Psychiatrická léčebna Bohnice, která dostane od 1. července nový název Psychiatrická nemocnice Bohnice.
NEVYDÁVAT

NEVYDÁVAT foto: Standa KrupařLidové noviny

Zatímco Ženíšek mluví o formální změně názvu, podle některých odborníků půjde i o změnu statusu. Rozšíří se spektrum péče, dosud měly léčebny hlavně dlouhodobé pacienty, nyní se posílí i péče akutní.

ČTĚTE TAKÉ:

Léčebny ji poskytují už nyní, protože ji nemocnice jako špatně placenou na ně přesouvají a také kapacity ambulancí nestačí. Pojišťovny zatím akutní péči léčebnám prý neplatí, jako psychiatrickým nemocnicím by ji hradily.

Ne/ formální změna

Náměstek ale trvá na tom, že půjde hlavně o formální změnu. "My to vnímáme daleko více z formálního hlediska, že název léčebna působí mnohdy velmi negativně na řadu pacientů i na širokou veřejnost a že je to jakýsi krůček k tomu, že zkrátka dochází k destigmatizaci psychiatrie," řekl.

Ženíšek řekl, že o změnu dlouhodobě žádali ředitelé léčeben, ministerstvo tomuto "evolučnímu vývoji" vyhovělo. U dosavadního názvu určitě zůstane Psychiatrické centrum Praha, zájem o nový název prý nemá ani Psychiatrická léčebna ve Šternberku.

Rámcové svolení ke změně ministerstvo pro všechny léčebny schválilo, datum pro přeměnu nedalo. Žádosti bude vyřizovat tak, jak budou přicházet. "Až žádost dojde, tak ji ministr podepíše," popsal proces Ženíšek. Aktuálně jsou podle něj na ministerstvu tři žádosti, podrobnosti neuvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Psychiatrické nemocnice považují odborníci za součást reformy psychiatrické péče. Kritici varují před dvěma extrémy - jedni se obávají, že se zaváděním programů komunitní péče a posílením akutní péče v léčebnách se z psychiatrických nemocnic stanou všeobjímající zařízení. Druzí naopak varují, že ministerstvo hodlá velké léčebny zrušit, pacienti skončí na ulici nebo ve vězení.

Ženíšek zdůraznil, že s rušením léčeben ministerstvo nepočítá. Pokud by se někdy v budoucnu měly transformovat, tak až budou fungovat alternativy péče.

"A i pokud se dojde k závěru, že některá lůžka jsou nadbytečná, umím si představit, že to nebude znamenat rušení lůžkové péče, ale prostory se pouze přemění a zpříjemní pro pacienty - místo pokojů s 20 lůžky budou pokoje se čtyřmi lůžky, vlastní kuchyňkou a zázemím. Zbylých 16 pacientů využije alternativ, jako budou komunitní centra," řekl.

K chystané reformě náměstek uvedl, že ji ministerstvo představí na podzim a bude to reforma péče o duševní zdraví, nikoli jen psychiatrické péče. Začít by měla v roce 2014, ministerstvo na ni chce dát šest miliard korun z evropských fondů. Příliv peněz je rozložen do roku 2020.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat