Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Z USA do Francie přichází karmaterapie, věří v buněčnou paměť těla

Buňka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Buňka | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Karmaterapie, která se šíří zejména ve Spojených státech, vychází z předpokladu, že problémy, s nimiž se v tomto životě setkáváme, mohou mít původ v minulých životech. Například spisovatel William Réjault měl několik let chronické potíže s ledvinami. Jednou, aniž by tomu přikládal nějakou velkou víru, se setkal s terapeutkou Sabinou Plantéovou pracující s "buněčnou pamětí těla".

„Nikdy jsem se opravdu nezabýval otázkou minulých životů, spíše se přikláním k tomu, co má racionální základ, ale byl jsem překvapen. Během několika minut to ‚viděla‘. Řekla mi, že jsem byl ve svém minulém životě v devíti letech probodnut. Podle ní zůstala v mém těle po této násilné smrti stopa. To prý vysvětluje moje hrbení a postižení ledvin,“ říká Réjault.

„Po dvou sezeních jsem měl pocit, že je mi lépe. A od té doby jsem žádné potíže s ledvinami neměl. Můžete tomu věřit, nebo ne, ale rozhodně jsem měl psychický problém, který zmizel,“ vysvětluje.

Základ v buddhismu

Může tedy řešení našich problémů spočívat v našich předešlých existencích? To je hypotéza, z níž vychází karmaterapie. Ta pochází z buddhistické filozofie a indické tradice. Dnes je velmi úspěšná ve Spojených státech a například ve Francii přitahuje stále více pacientů, podotýká francouzský týdeník L ́Express.

Nehledejte však léčitele oficiálně nazývané karmaterapeuti, toto označení zatím Atlantik nepřekročilo. Karmaterapii praktikují hypnoterapeuti, psychologové léčící energií či, jak se označuje Mima Salloumová, „uzdravovatelé duší“.

Salloumová vytvořila vlastní metodu, „globální energetickou techniku“. „Sama jsem se zúčastnila seancí s jedním z průkopníků této léčby Patrickem Drouotem. „Sama sice věřím v karmu a minulé životy, ale to není cíl. Se svými pacienty se snažím dosáhnout toho, abych je vyléčila z jejich neduhů,“ říká.

Vše zanechá stopu

„To, co jsme dělali v minulosti, co si v nynějším životě myslíme, to vše stále zanechává stopu. Je třeba připustit, že dávná psychická traumata mohou zůstat otištěna nadlouho v naší buněčné paměti a způsobovat nemoci, které nelze jinak vysvětlit. Tím, že si to uvědomíme, zbavujeme se postupně těchto samskara, jak se to v buddhistické filozofii nazývá,“ vysvětluje.

Podle Salloumové je těžké takovou seanci popsat. „Většinou po několika minutách relaxace vstupuje ‚subtilní‘ tělo pacienta a moje tělo do jakéhosi souznění. Pak mohu mít záblesky vidění toho, co ta osoba prožívala v jiném životě. Ty se snažím odprogramovat a diskutuji s osobou, která mezitím nabývá vědomí. Společně pak pracujeme na zdroji těchto traumat,“ říká. Takto prý pomohla mladé anorektičce, ale i neplodné ženě k otěhotnění či jednomu vysokému úředníku zavalenému prací.

Archetypy nás určují

Klinická psycholožka a hypnoterapeutka Lise Bartoliová termín karmaterapie neodmítá, ale raději hovoří o archetypech než o karmických osobnostech. „Všichni jsme nositeli informací, kterých si jsme, či nejsme vědomi. Tato psychická energie zahrnuje zkušenosti a emoce spojené s naší minulostí a s našimi předky,“ vysvětluje. Jak příklad archetypů uvádí: válečník, anděl, ošetřovatelka, oběť či vězeň. „Jestliže se vrátíme do minulosti a využijeme tyto archetypy, které nás někdy blokují, umožní nám to se jich zbavit,“ říká.

„Osoba, která se stále hněvá, v sobě může mít ‚válečníka‘, který nedokázal odložit zbraně. Při seanci může vyjít tomuto ‚válečníkovi‘ vstříc, aby pochopil, co v předchozím životě nebo v životě jeho předků nebylo vyřešeno. A to tak, aby tento ‚válečník‘ pochopil, že může konečně dojít klidu,“ dodává.

Bartoliová zdůrazňuje, že není nezbytné věřit v reinkarnaci. Tyto archetypy mohou být chápány jako metafory toho, co utváří naši bytost a naše vnitřní konflikty. Je na každém, aby v tom spatřoval projevy minulých životů, životů našich rodičů či prarodičů. Karmaterapie však vyžaduje od pacienta „skutečné přijetí“, uzavírá Bartoliová.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.