Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Za dětskou obezitu mohou zejména rodiče, tvrdí lékaři

Za dětskou obezitu mohou zejména rodiče, tvrdí lékaři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za dětskou obezitu mohou zejména rodiče, tvrdí lékaři | foto: Shutterstock

PRAHA Až 30 procent českých dětí má nadváhu a hlavní vinu za to nese jejich rodina, shodly se pediatrička Dana Nedělková a obezitoložka Radka Jedličková. Jen dvě procenta dětské obezity podle nich způsobuje nemoc.

Většina dětí má problém s nadbytečnými kilogramy proto, že s kily navíc mají problém také jejich rodiče. Velký vliv má i reklama, které děti snadno podléhají, řekly. "Dítě se učí životnímu stylu od svých rodičů, a pokud je nezdravý, nemá šanci se to naučit jinak," vysvětlila Jedličková.

ČTĚTE TAKÉ:


Problém podle ní bývá v tom, že rodiny jsou přesvědčeny, že jejich životní styl je dobrý a že pokud dítě má kila navíc, "vyroste z toho". Je ale potvrzeno, že až 80 procent dětí s nadváhou má problémy s váhou i v dospělosti. Kila navíc přitom zvyšují riziko onemocnění srdce a cév, cukrovkou a některými typy rakoviny.

I když se dítě ve škole v projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny Žij zdravě dozví, jak by mělo jíst, samo si podle Jedličkové změnu doma neprosadí. "Stalo se nám, že dítě, které chodilo do kroužku zdravého životního stylu, nechtělo jíst večeři, že není zdravá. Maminka si pak na nás přišla stěžovat do školy," řekla.


O zdravém životním stylu hovoří pediatři podle Nedělkové s dětmi i rodiči při preventivních prohlídkách. "Rodiče na to slyší, děti chvíli také, ale další prevence je až za dva roky, takže je to těžké," podotkla.

Největší problém je podle ní s pubertálními chlapci, kolem 13. roku jich má až 35 procent kila navíc. Hubnutí je prý nezajímá. Spíše se na zdravý životní styl ptají dívky, kolem 13 let, někdy i dřív, se začínají starat o svoji postavu. "Ptají se, co by měly jíst a co dělat, aby netloustly a udržely si postavu," ocenila lékařka.

Vztah k pohybu mohou rodiče vytvořit u dítěte ve dvou obdobích, do dvou let věku, kdy s ním provádějí polohová cvičení, a pak před nástupem do školy a v první třídě, kdy děti objevují hry v kolektivu a baví je sportovní soutěže. Rodiče by je ve sportování měli podpořit, ne jim pohyb zakazovat a nabízet jim jako vzor mlsání u televize nebo počítače.

Základ pro zdraví dítěte dává matka podle Nedělkové už kojením. Když dítě postupně přechází na běžnou stravu, je důležité, aby byla pestrá. Pro děti do 15 let nejsou vhodné redukční diety. Lépe je ozdravit jejich stravovací návyky a vést je k pohybu.

Desatero předcházení nadváze a obezitě v dětství

1. Pravidelný pohyb
Co se člověk naučí v dětství, používá celý život. Rodiče by měli dát dítěti poznat, jak je pohyb příjemný - později to jde hůř.

2. Pravidelné stravování
Nezapomínat na snídani, její vynechávání vede k tomu, že dítě si při vyučování rychle doplňuje energii sušenkami a slazenými limonádami.

3. Dostatek ovoce a zeleniny
Alespoň třikrát denně. Každý kousek ovoce, zeleniny nebo miska salátu se počítá jako jedna porce.

4. Soustředit se na jídlo
Provozování jiných činností při jídle (čtení, sledování televize) vede k tomu, že člověk toho sní víc, než potřebuje, protože tyto vjemy zakryjí pocit nasycení.

5. Vyhýbat se reklamám na potraviny
Sledování reklamy na potraviny bývá častým spouštěčem obezity. Bývá zaměřena hodně na děti.

6. Pravidelný spánek
Je pro dítě zcela zásadní, jinak bude unavené, neodpočaté a energii bude získávat z okamžitých zdrojů, tedy jídla a pití.

7. Dostatek mléčných výrobků
Obsahují vápník, který je důležitý pro stavbu kostí.

8. Nedržet redukční diety
Je lépe se poradit s dětským lékařem, zvláště když je nutno kompletně změnit stravovací režim.

9. Zapojit se musí celá rodina
Pokud se podle rad lékaře bude stravovat jen dítě a rodina se nepřidá, očekávaného efektu velice pravděpodobně dosaženo nebude.

10. Omezit hry na počítači a sledování televize
Na tyto činnosti by dětem měl být stanoven týdenní časový limit, a ještě lépe je kompenzovat je aktivním pohybem.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!