Většina dětí má problém s nadbytečnými kilogramy proto, že s kily navíc mají problém také jejich rodiče. Velký vliv má i reklama, které děti snadno podléhají, řekly. "Dítě se učí životnímu stylu od svých rodičů, a pokud je nezdravý, nemá šanci se to naučit jinak," vysvětlila Jedličková.
ČTĚTE TAKÉ: |
Problém podle ní bývá v tom, že rodiny jsou přesvědčeny, že jejich životní styl je dobrý a že pokud dítě má kila navíc, "vyroste z toho". Je ale potvrzeno, že až 80 procent dětí s nadváhou má problémy s váhou i v dospělosti. Kila navíc přitom zvyšují riziko onemocnění srdce a cév, cukrovkou a některými typy rakoviny.
I když se dítě ve škole v projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny Žij zdravě dozví, jak by mělo jíst, samo si podle Jedličkové změnu doma neprosadí. "Stalo se nám, že dítě, které chodilo do kroužku zdravého životního stylu, nechtělo jíst večeři, že není zdravá. Maminka si pak na nás přišla stěžovat do školy," řekla.
O zdravém životním stylu hovoří pediatři podle Nedělkové s dětmi i rodiči při preventivních prohlídkách. "Rodiče na to slyší, děti chvíli také, ale další prevence je až za dva roky, takže je to těžké," podotkla.
Největší problém je podle ní s pubertálními chlapci, kolem 13. roku jich má až 35 procent kila navíc. Hubnutí je prý nezajímá. Spíše se na zdravý životní styl ptají dívky, kolem 13 let, někdy i dřív, se začínají starat o svoji postavu. "Ptají se, co by měly jíst a co dělat, aby netloustly a udržely si postavu," ocenila lékařka.
Vztah k pohybu mohou rodiče vytvořit u dítěte ve dvou obdobích, do dvou let věku, kdy s ním provádějí polohová cvičení, a pak před nástupem do školy a v první třídě, kdy děti objevují hry v kolektivu a baví je sportovní soutěže. Rodiče by je ve sportování měli podpořit, ne jim pohyb zakazovat a nabízet jim jako vzor mlsání u televize nebo počítače.
Základ pro zdraví dítěte dává matka podle Nedělkové už kojením. Když dítě postupně přechází na běžnou stravu, je důležité, aby byla pestrá. Pro děti do 15 let nejsou vhodné redukční diety. Lépe je ozdravit jejich stravovací návyky a vést je k pohybu.
Desatero předcházení nadváze a obezitě v dětství1. Pravidelný pohyb 2. Pravidelné stravování 3. Dostatek ovoce a zeleniny 4. Soustředit se na jídlo 5. Vyhýbat se reklamám na potraviny 6. Pravidelný spánek 7. Dostatek mléčných výrobků 8. Nedržet redukční diety 9. Zapojit se musí celá rodina 10. Omezit hry na počítači a sledování televize |