Takové závěry přinesla studie badatelů z Lékařské fakulty Univerzity v Plymouthu, již zveřejnil časopis The International Journal of Obesity.
Průzkum, do nějž bylo zapojeno dvě stě dvacet šest britských rodin, konkrétně ukázal, že u obézních matek existuje oproti těm zdravým desetinásobně vyšší pravděpodobnost, že se s obezitou budou potýkat i jejich dcery. U obézních otců je pak taková pravděpodobnost týkající se synů šestinásobně vyšší než u otců bez nadváhy. Neprokázalo se ovšem, že by měl příklad rodičovské obezity vliv na dítě opačného pohlaví.
Převratnější je nicméně poznatek studie o způsobu, jakým jsou ze strany rodičů sklony k tloustnutí jejich potomkům předávány. Směřování k obezitě, jež je charakteristické pouze v linii stejných pohlaví, totiž téměř s určitostí vylučuje, že by byla získaná nadváha u dětí zatížena hrozbou dědičnosti.
Vědci se naopak domnívají, že příčinou tloustnutí u dětí jsou jejich podvědomé sympatie k životnímu stylu rodiče stejného pohlaví. Ty vedou potomky k napodobování návyků – a to nejen stravovacích – které denně u svých rodičů vidí.
"Musíme se zaměřit na rodiče"
Autoři studie považují uvedené závěry za převratné a vybízí ke změně pohledu na problém obezity, který je všeobecně rozšířen a nesmyslně přičítá příliš velkou vinu genetice. "V boji s obezitou bychom se měli zaměřit především na rodiče a všímat si každodenních návyků, které předávají svým potomkům," uvedl profesor Terry Wilkin, vedoucí badatelského týmu, pro zpravodajský server BBC.
V Británii byla doposud politika zdravotnického resortu v boji proti obezitě zaměřena především na mladistvé, a to v domnění, že platí předpoklad: Obézní dítě vyroste v obézního dospělého jedince.
Přímá výzva zdravotnictví
Tým profesora Wilkina ovšem upozorňuje, že osm z deseti dospělých, kteří dlouhodobě trpí nadváhou, jí v dětství netrpěli nikdy. Závěry nejnovější studie tedy ukazují, že příčinná cesta sklonů k tloustnutí vede ve skutečnosti opačným směrem: V pozadí obezity u dětí stojí obézní dospělí.
Nové poznatky v problematice nadšeně přivítalo britské Národní fórum pro obezitu (NOF). Jeho zástupce Tam Fry prohlásil, že plymouthská studie by měla být přímou výzvou zdravotnictví, aby se v boji s obezitou obrátilo novým směrem. "Je třeba pomát rodičům ve výchově jejich potomků, poskytovat kvalitní poradenství a dohlížet, aby děti získávaly zdravé stravovací a životní návyky," uvedl.