Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Za obezitu prý geny nemohou

Obezita. Závažná hrozba, s níž chtějí britští vědci skoncovat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obezita. Závažná hrozba, s níž chtějí britští vědci skoncovat. | foto: AFP

Příčinu dětské obezity lze hledat v dědictví po rodiči stejného pohlaví, tvrdí britští vědci. Spojitost mezi sklony k tloustnutí u rodiče a dítěte nicméně není genetická, nýbrž je otázkou výchovy k určitému typu stravovacích a životních návyků.

Takové závěry přinesla studie badatelů z Lékařské fakulty Univerzity v Plymouthu, již zveřejnil časopis The International Journal of Obesity.

Průzkum, do nějž bylo zapojeno dvě stě dvacet šest britských rodin, konkrétně ukázal, že u obézních matek existuje oproti těm zdravým desetinásobně vyšší pravděpodobnost, že se s obezitou budou potýkat i jejich dcery. U obézních otců je pak taková pravděpodobnost týkající se synů šestinásobně vyšší než u otců bez nadváhy. Neprokázalo se ovšem, že by měl příklad rodičovské obezity vliv na dítě opačného pohlaví.

Převratnější je nicméně poznatek studie o způsobu, jakým jsou ze strany rodičů sklony k tloustnutí jejich potomkům předávány. Směřování k obezitě, jež je charakteristické pouze v linii stejných pohlaví, totiž téměř s určitostí vylučuje, že by byla získaná nadváha u dětí zatížena hrozbou dědičnosti.

Vědci se naopak domnívají, že příčinou tloustnutí u dětí jsou jejich podvědomé sympatie k životnímu stylu rodiče stejného pohlaví. Ty vedou potomky k napodobování návyků – a to nejen stravovacích – které denně u svých rodičů vidí.

"Musíme se zaměřit na rodiče"
Autoři studie považují uvedené závěry za převratné a vybízí ke změně pohledu na problém obezity, který je všeobecně rozšířen a nesmyslně přičítá příliš velkou vinu genetice. "V boji s obezitou bychom se měli zaměřit především na rodiče a všímat si každodenních návyků, které předávají svým potomkům," uvedl profesor Terry Wilkin, vedoucí badatelského týmu, pro zpravodajský server BBC.

V Británii byla doposud politika zdravotnického resortu v boji proti obezitě zaměřena především na mladistvé, a to v domnění, že platí předpoklad: Obézní dítě vyroste v obézního dospělého jedince.

Přímá výzva zdravotnictví

Tým profesora Wilkina ovšem upozorňuje, že osm z deseti dospělých, kteří dlouhodobě trpí nadváhou, jí v dětství netrpěli nikdy. Závěry nejnovější studie tedy ukazují, že příčinná cesta sklonů k tloustnutí vede ve skutečnosti opačným směrem: V pozadí obezity u dětí stojí obézní dospělí.

Nové poznatky v problematice nadšeně přivítalo britské Národní fórum pro obezitu (NOF). Jeho zástupce Tam Fry prohlásil, že plymouthská studie by měla být přímou výzvou zdravotnictví, aby se v boji s obezitou obrátilo novým směrem. "Je třeba pomát rodičům ve výchově jejich potomků, poskytovat kvalitní poradenství a dohlížet, aby děti získávaly zdravé stravovací a životní návyky," uvedl.

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!