5. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Za sport dítěte utratí většina rodičů do 500 korun měsíčně

Fotbal - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbal - ilustrační | foto: ČTK

PRAHA Na 84 procent rodičů za sportovní aktivitu svého dítěte neutratí více než 1000 korun měsíčně, pro 60 procent tyto náklady nepřesahují 500 korun. Do sportovního klubu je přihlášených přes 60 procent dětí českých domácností.

Vyplývá to z průzkumu, který mezi tisícovkou respondentů uskutečnila Poštovní spořitelna. Nejnákladnějšími sporty jsou z pohledu rodičů lední hokej a lyžování.

ČTĚTE TAKÉ:

Průměrné náklady na jednu disciplínu u olympijských sportů jsou 6400 Kč za rok. "Nejdražší je akrobatické lyžování, kde je nutné dítěti nechat vyrobit na míru i speciální lyže. Naopak nejlevnější jsou sporty nevyžadující náročné vybavení, jako je například volejbal," uvedl výkonný ředitel řízení segmentů Poštovní spořitelny Aleš Pospíšil.

Mezi sporty vede fotbal

Sport si děti nejčastěji vybírají samy. Jejich přání vyslyší 55 procent rodičů. Nejčastěji vítězí fotbal, následovaný atletikou a florbalem.

"Fotbal vede také z toho důvodu, že rodiče myslí i na možnost budoucí profesionální kariéry. Atletika a florbal jsou vybírány pro jejich relativně nízké náklady, které nepřekročí 500 korun měsíčně," doplnil Pospíšil. Pro rodiče je důležitá také snadná dostupnost sportoviště.

Nechtějí ztrácet doprovázením dětí příliš času. Největším problémem spojeným se sportováním dětí totiž podle něj nejsou peníze, ale nedostatek času rodičů.

Čím vyšší příjmy rodiče mají, tím častěji děti sportují. Zároveň ale platí, že významně více se sportu věnují potomci sportujících a vysokoškolsky vzdělaných rodičů. Rodiče nesportovců mají o celkových nákladech zkreslená očekávání. Myslí si, že je sportování bude stát víc peněz, než je tomu ve skutečnosti, shrnul Pospíšil výsledky průzkumu.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!