Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Za tři čtvrtiny nemocí může špatná výživa, říká odborník

Jídlo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jídlo (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Mladí muži trpí obezitou častěji než ženy, říká profesor Štěpán Svačina, vedoucí Centra pro léčbu obezity a přednosta 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze.

LN Do jaké míry může stres přivolat nemoc?
Naprosto spolehlivě to potvrzuje celá řada studií. Stresový zážitek může například akcelerovat vývoj cukrovky, ale i dalších složek, které tvoří takzvaný metabolický syndrom. Kromě diabetu k němu patří i obezita, hypertenze a vysoká hladina cholesterolu. Vliv stresu byl ovšem prokázán třeba i u polycystických ovarií, onemocnění charakterizovaného tvorbou cyst ve vaječnících.

LN Jak se v poslední době změnil náš životní styl?
Řekl bych, že dost podstatně. Velké změny mimo jiné potvrzují i komplexní epidemiologické průzkumy obezity, které naše klinika v posledních 15 letech organizovala už pětkrát. Po roce 1990 jsme zaznamenali obrovský nárůst obezity, který je daný především právě změnou životního stylu. Patrný byl zejménaumladých mužů do 40 let, kteří přestali sportovat a začali podnikat a živit rodiny. Kromě toho tráví i daleko víc času u televize. Ve srovnání s předchozími lety totiž přibylo televizních kanálů a z programové nabídky si dnes vybere dělník, stejně tak jako intelektuál.

LN Jaký je dopad této změny?
Přibylo metabolických onemocnění, předevšímcukrovky. V České republice máme dnes osm procent diabetiků a dalších pět procent lidí, kteří o své nemoci zatím nevědí. Před 70 lety, kdy profesor Josef Charvát zakládal naši kliniku, něco takového neexistovalo. Relativně vzácná byla i obezita nebo osteoporóza, která je dnes v populaci běžnou nemocí a souvisí předevšíms nedostatkem pohybu a věkem.

LN Jaká další onemocnění má nezdravý životní styl ještě na svědomí?
Experti Světové zdravotnické organizace říkají, že tři čtvrtiny lidských nemocí jsou způsobeny nesprávnou výživou. Nedostatek pohybové aktivity má na svědomí nemocí ještě víc. Proto jsme například u nás v dubnu otevřeli centrum kardiovaskulární rehabilitace, které má zlepšit prognózu a kvalitu života především u kardiaků. Hlavním prostředkem, jak toho dosáhnout, je pohybová aktivita a nutriční intervence.

LN Liší se nějak podstatně životospráva mladých lidí a seniorů?
Rozhodně, už skladbou jídelníčků. Nejnezdravější potraviny přitom dnes konzumujemladá generace, která má v oblibě hranolky a hamburgery. Podle starších statistik vrcholil výskyt obezity mezi 55 a 60 lety a starší obézní umírali na nejrůznější nemoci. Dnes je ovšem řada těchto nemocí vázaných na obezitu díky moderním metodám dobře léčitelná. Ať už to jsou infarkty, nebo nádory prsu či ledvin. Lidem, kterým je víc než 65 let, navíc mírná obezita neškodí.

LN Co přiměje obvykle člověka k tomu, aby změnil nesprávné návyky?
Bohužel to nejčastěji bývá akutní onemocnění. Tohle platilo a platí v jakékoliv době. Poměrně snadné je přitom přimět k pohybu člověka, který v mládí sportoval. Téměř nemožné je to ale u lidí, kteří žádný sport nikdy nedělali.

LN Kouříme víc než naši předkové?
Ani bych neřekl. Na sekretariátu visí obraz pana profesora Pelnáře, který má v klopě Řád francouzské legie. Od kouře byl tak černý, že na něm tohle vyznamenání ani nebylo vidět. Až když ho očistili speciálním roztokem, teprve byl znatelný. V poválečných dobách kouřili skoro všichni, i lékaři. Někteří kolegové s cigaretami přestali kvůli infarktům, ale na ty už máme účinné léky. Jinak řečeno i dnes kouří velká část populace. KolegynězCentra léčby závislosti na tabáku mají pořád množství pacientů.

LN Co soudíte o tom, že nám malé dávky alkoholu prospívají?
Zrovna nedávno psal primář Nešpor o tom, že nastává konec mýtu o prospěšnosti malých dávek alkoholu. Epidemiologické studie však potvrzují opak. Osobně jsem také přesvědčený o tom, že alkohol v malých dávkách je dobrou prevencí proti cukrovce i ateroskleróze. Na druhé straně však alkoholismus vyvolává nejen řadu interních, ale i psychických onemocnění.

LN Dokážete odhadnout, jak se bude životní styl Čechů vyvíjet v budoucnosti?
Předpokládám, že podobným způsobem jako v Americe. Doufám, že média i veřejné instituce učiní zdravý životní styl postupně vzorem. Po ulicích budou chodit důchodci s náramkyaměřit si, kolik toho nachodili. Populárnější se stane určitě také zdravá strava. Koneckonců už teď se v České republice odehrává leccos pozitivního. V posledních šesti letech už u nás přestal stoupat výskyt obezity. Zvolna narůstá i obliba masových sportů – všechny ty různé běhy a půlmaratony. Věřím tomu, že za pár let začne zásady zdravého životního stylu dodržovat téměř polovina Čechů namísto dnešních 17 procent. 

 

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...