Přišli na to podle agentury DPA vědci z výzkumného centra jednoho kosmetického koncernu v Hamburku. Výsledky dnes zveřejnil odborný list "Journal of Investigative Dermatology".
Složky potu pak na kůži rozkládají bakterie. Přitom vznikají látky, které zapáchají. "Touto studií se nám podařilo vyplnit velkou mezeru v chápání vzniku tělesného zápachu," uvedl Heiner Max, který vede badatelské oddělení firmy.
Vědci také odhalili rozdíl mezi Asiaty a Evropany. V některých oblastech Asie se prý totiž u 30 až 100 procent obyvatel charakteristický tělesný pach nevyskytuje. Tyto osoby nemají geneticky transportní protein ABCC11 aktivní. To se pravděpodobně u asijského obyvatelstva prosadilo díky volbě partnerů.
Upřednostňování méně zapáchajícího protějšku se totiž jeví jako přijatelné vysvětlení pro pozoruhodné rozšíření této genové varianty v Asii.
Za zápach u zpocených lidí může podle vědců bílkovinná molekula
Za nepříjemný pach u zpocených lidí může podle výzkumné studie jediná bílkovinná molekula. Všechny složky potu, které pak mohou zapáchat, totiž dopraví na povrch kůže právě tento "transportní protein".

Pot - ilustrační foto. foto: Shutterstock
Na place nekřičím, jen když mi bouchnou saze. Neskákat lidem do řeči mě naučil Václav Klaus, říká Jiří Strach
Desatero nešvarů v pánské skříni. Jak je to s křížky na kabátech a jak dlouhé mají být nohavice?

Akční letáky
Všechny akční letáky na jednom místě!