Lidovky.cz: Nakolik plní svůj úkol děsivé obrázky rakoviny plic, úst, jícnu… a varování na krabičkách cigaret?
Nejsem psycholog, ale podle mého názory tyto obrázky možná mnohé šokovaly na začátku kampaně, ale jejich efekt postupně již vyprchal. Nevybavuji si pacienta, který by nevěděl, že kouření je škodlivé, přesto stále vytrvale kouří. A další mladí začínají…
Lidovky.cz: Co tedy nejvíce přesvědčuje kuřáky o tom, že mají s tabákem skončit? Je to například vysoká cena cigaret, zákazy a omezení, zdravotní potíže, módní vlny...
Důvody jsou v tomto ohledu hodně individuální. Někdy je přesvědčí zdravotní potíže, ale většinou je za tím – tedy, myslím si – vlastní rozhodnutí nebo změna životního stylu. Zákaz kouření například v restauracích je jednoznačně pozitivní, i vyšší cena cigaret může některé kuřáky motivovat k odvykání, ale většina jich pouze přejde na levnější varianty, například si cigarety sami ubalují.
Lidovky.cz: Stalo se onemocnění covid-19 pro kuřáky stopkou?
Pro většinu ne.
Lidovky.cz: Je rehabilitace kuřáků po vyléčení z této virové choroby složitější? V čem? Trpí více a častěji postcovidovým syndromem?
Je to věc hodně individuální, záleží na tom, o jak těžkého kuřáka se jedná a zda už třeba trpí chronickou obstrukční plicní nemocí a podobně.
Lidovky.cz: Mimochodem, o kolik procent je kuřák obecně ohroženější chorobami dýchacích cest než nekuřák?
Kouření cigaret je silný rizikový faktor nejen rakoviny plic a chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), ale i jiných onemocnění, jako jsou například onemocnění srdce a další. Drtivá většina pacientů s karcinomem (přes 90 procent) jsou bohužel kuřáci.
Lidovky.cz: Příležitostný kuřák – požitkář, který si dá „cigárko“ jen v sobotu po cyklo výletu, je též rizikový?
Celková nálož cigaret se za život postupně sčítá, takže tento zlozvyk určitě nemůžeme nikomu doporučit. Na druhou stranu, pokud opravdu zůstane u jedné cigarety týdně, bude riziko minimální.
Lidovky.cz: Lze říci, která cesta z této závislosti je nejlepší? Rázná okamžitá, postupná, s berličkami či bez?
Nejúčinnější je určitě odvykání kouření v některé ze specializovaných poraden. Tamní personál s pacientem probere veškeré léčebné možnosti a zvolí pro dotyčného tu nejúčinnější metodu odvykání.
Lidovky.cz: V České republice klesá počet kuřáků mužů, ale žen nikoli. Proč to?
Nejspíše se jedná o dopad vlivu emancipace žen jako takové. Alespoň tomu tak bylo v západních zemích, kde se tyto změny projevily již o několik let dříve.
Lidovky.cz: Nezřídka kuřáky – hlavně právě ženy – odrazuje od odluky s tabákem obava z tloustnutí. Musí k němu nutně dojít?
Určitě nemusí a opět je největší šance, že k němu nedojde, pokud pacient odvyká ve spolupráci s odborníkem.
Lidovky.cz: Roste mezi pacienty s karcinomem plic podíl žen kuřaček? Je jejich léčba, vzhledem třeba k tělesné konstituci, komplikovanější než léčba karcinomu plic mužů?
Není, je víceméně u obou stejná.
Lidovky.cz: A propos, je-li u vás diagnostikován pacient s CHOPN či karcinomem plic, je totální stopka cigaretám podmínkou zahájení léčby?
Rozhodně ne. Existují sice omezení u bronchodilatační terapie (léčby CHOPN), ale i pacient kuřák má nárok na péči. Vždycky s oblibou říkám, na kuřáctví je nutno nahlížet jako na jakoukoli jinou závislost, tedy onemocnění (kouření se v mezinárodní klasifikaci WHO značí jako diagnóza F 17, pozn. red.). Obéznímu diabetikovi taky lékař neřekne, ať zhubne, než mu předepíše inzulín.
Lidovky.cz: Je u závislosti na tabáku nebezpečnější její fyzická „část“, nebo ta psychosociální?
„Fyzickou“ závislost lze velmi dobře řešit náhradní nikotinovou terapií (například nikotinovými žvýkačkami). Co je náročnější na léčbu, je právě závislost psychická, kdy mnozí cigaretou řeší stres a podobně.
Lidovky.cz: Dostávají se do vaší péče i pasivní kuřáci?
Určitě ano, pasivní kouření je jednoznačně negativní jev. Vzpomínám si teď například na jednu astmatičku, kterou nebylo možno zkompenzovat jenom proto, že její partner kouřil v domácnosti. Jakmile začal chodit s cigaretou ven, její stav se výrazně zlepšil.
Lidovky.cz: Člověk je zvídavý, v jistém věku zkouší vše: alkohol, cigarety, konopí… Jak zůstat jen u zkoušek?
To je otázka za milion. Obrovskou roli hraje okolní prostředí, a hlavně vzory v rodině. Pokud rodiče kouří, je samozřejmě daleko pochopitelnější, že začnou kouřit i jejich potomci. Také je důležité prostředí kamarádů. Jednoznačně bych doporučil, aby dítě sportovalo v některém z klubů a mělo dostatečně vyplněný volný čas kroužky a dalšími aktivitami. V prostředí závodního sportu se většinou kouřit nenaučí.