17. září 2012 13:08 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Ženy, které přestanou kojit, snáze zmůže stres a deprese

Kojení - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kojení - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Na význam kojení pro matku, dítě, rodinu i společnost má upozornit Světový a Český týden kojení. Začínají dnes a potrvají do neděle. Podle předsedkyně Laktační ligy Anny Mydlilové chce své dítě kojit 90 procent matek v Česku.

Podle statistik zahájí kojení 96 procent žen. Z toho plně kojí při odchodu z porodnice 88 procent. Do šesti týdnů však přestává být kojena pětina dětí.

Kojící matky ušetří a uchrání dítě před nemocemi

Na podporu kojení pořádá Laktační liga Akci řetěz. V řadě měst se konají konference, poradny pro maminky či výstava obrázků a fotografií na téma Kojení a rodina. Pohled na kojení napříč kontinenty přinese výstava fotografů a cestovatelů Davida a Miroslava Švejnohových.

ČTĚTE TAKÉ:

Týden kojení propaguje tento způsob výživy jako ekologický i ekonomický, kojící matky ušetří za umělou výživu. Mateřské mléko je jediným bezpečným zdrojem výživy pro děti, který je stále k dispozici.

Světová zdravotnická organizace doporučuje zahájit kojení co nejdříve po porodu, kojit alespoň šest měsíců výlučně a poté do dvou let nebo déle dítě kojit i přikrmovat.

Kojení chrání dítě před nemocemi, udržuje ho v blízkosti matky. Podle studií pociťují kojící matky méně stresu, méně trpí úzkostmi a depresemi.

Letošní týden kojení připomene desáté výročí globální strategie výživy kojenců a malých dětí, dvacáté výročí od zahájení světových týdnů a dvacáté výročí hnutí nemocnic podporujících kojení Baby Friendly Hospital Initiative v Česku.

Lidovky.cz, ČTK