5. května 2015 11:29 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Začala sezóna klíšťat. Riziko napadení je tento týden velké

Klíště | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíště | foto: Shutterstock

PRAHA Riziko napadení klíštětem je tento týden na osmém z deseti stupňů s výjimkou středy, kdy bude na sedmičce. Ohroženi jsou lidé i zvířata, vedle psů a venkovních koček také koně, krávy a ovce na pastvinách.

Na rozdíl od lidí lze domácí mazlíčky chránit proti lymské borelióze očkováním. Existuje také domácí test pro lidi či zvířata, kdy si každý může zjistit, zda klíště je nakažené. Ročně v ČR léčí s boreliózou 3000 až 4000 lidí, řekl imunolog profesor Jan Krejsek.

„Ohroženi jsou všichni, kdo jdou do přírody. A nemusí to být jenom les nebo louka. Původci lymské nemoci se nacházejí už i v městských parcích, můžeme je získat na zahrádce, na trávníku, jsou prostě všude,“ varoval.

Protože pro lidi vakcína neexistuje, musejí se chránit - do přírody si vzít dlouhé kalhoty, stříkat je repelentem a nezdržovat se ve vysoké suché trávě, kde je klíšťat nejvíc. „Ale není výjimkou, že i na posekaném trávníku se mohou původci lymské nemoci nacházet,“ upozornil profesor.

Čím dřív, tím líp

Aby klíště přeneslo borelie na člověka, musí sát mnoho hodin. Pokud se tedy podaří nalézt klíště brzy po zakousnutí a odstranit je, tak se velmi pravděpodobně nákaza nepřenese. „Čili všichni, kdo se vracejí z přírody, měli by si důkladně prohlédnout celé tělo, dívat se především do různých záhybů, třísel, podpaždí, tam hledat,“ poradil.

Nymfa, z níž se klíště vyvine, téměř vidět není. Nezbývá než pozorovat se další dny, na přisátého parazita upozorní svědění. „Když klíště odstraníme, musíme si zapsat místo, kde bylo přisáto. Musíme čekat dny až tři týdny, je to individuální, zda se objeví kruhové zarudnutí uvnitř pobledlé, což je jasná známka nakažení,“ řekl Krejsek.

Zabírají antibiotika

S kožními příznaky je nutno vyhledat lékaře, na nákazu zabírají dobře antibiotika. Zanedbaná nákaza se šíří do těla, napadne nervovou soustavu, což se projeví jako nezvladatelná únava a záněty periferních nervů. Infekce může zasáhnout také srdce, klouby, pak už je léčba zdlouhavá.

Veterinární lékařka Barbora Červená doplnila, že proti borelióze se očkují psi, infekce jim působí vážné potíže. Kočky se neočkují, i když se v těle potvrdí protilátky, zdravotní obtíže nemají. „Je určitě vhodné očkovat psy v oblastech, kde se borelióza vyskytuje nejčastěji. Najdou se na stránkách hygienických stanic, či na webu Lymelocator.cz,“ upřesnila.

Lidovky.cz, ČTK